04.09.2018, 00:44 353

KORUNAN ESKİ MİLAS EVLERİ !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bundan önceki üç yazımda Çorum’un üç tarihi yapısının korunması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılması hususundaki görüşlerimi sizlerle paylaşmıştım.

Birkaç gün önce Milas’a gittim. Bu arada dolaşırken çok iyi bir şekilde korunmuş birkaç yapının önünden geçtim ve bu yapılara çok iyi korundukları için imrenerek baktım. Aşağıda çektiğim fotoğrafları görülen bu yapıların benzerleri bir zamanlar Çorum’un birçok köşesinde bulunuyordu. Eğer bugünkü Hükümet Binası ile Lise arasındaki, çoğu o zamanın öğretmenlerine ait evler korunabilseydi, fotoğrafta görülen Milas’ın bir caddesindeki görünüm bugün Çorum’da da olabilirdi.

Milas ana caddesindeki korunmuş evler

Bu caddede yer alan evlerden birisi de benim İTÜ’de meslektaşım Prof. Dr. Bilsen Beler Baykal’ın babaannesine ait Nedime Beler Konağıdır. Bu bina Macar ustalar tarafından yapılmış olup bu ev Kaymakam Fevzi Beler'in Milaslı eşi Nedime Beler tarafından 1986 yılında kız öğrenci yurdu yapılmak üzere Milas Belediyesi'ne bağışlanmıştır. Bu ev, bugün bağış amacına uygun bir şekilde belediye tarafından kız öğrenci yurdu olarak hizmet vermektedir.

Nedime Beler Konağı

Bir başka yazımda, sizlere sitemizde yaşadığım gürültü sorunundan bahsetmiştim. Bu soruna çözüm bulmak için gittiğimiz Belediye yakınında, aşağıda fotoğrafı görülen Hacı Ali Ağa Konağı da restore edilmiş bir yapı olarak dikkatimi çekti. Bu Konak, Çorum’da Velipaşa Konağı’nın Çorum Belediyesi’nce canlandırıldığı gibi, Milas Belediyesi tarafından yenilenmiş ve toplumun hizmetine sunulmuştur.

Hacı Ali Ağa Konağı

Bu fotoğrafları inceleyerek yazımı okuyacak şehrimiz yetkililerinden bir defa daha ricam, şehrimizde az sayıda kalmış bulunan sarı levhalı tarihi yapıların korunması için adımlar atmaları ve Çorum’a komşu il Amasya gibi turistik değerler katmalarıdır.

Bodrum- Dörttepe, 1 Eylül 2018

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 01 Kasım 2020
İmsak 05:37
Güneş 07:02
Öğle 12:29
İkindi 15:18
Akşam 17:46
Yatsı 19:05

Gelişmelerden Haberdar Olun

@