14.07.2020, 00:01 54

KORONA ve İSTANBUL’DA KONSERLER-1

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Koronavirus salgını nedeniyle uzun bir süreden beri dünyanın tüm büyükşehirlerinde olduğu gibi İstanbul’da da konserler ve tüm sanatsal faaliyetler ertelendi. Bu nedenle biz de müziğe olan özlemimizi evimizdeki teknik donanım imkanlarıyla sağlıyoruz.

Evden çıkamadığımız günlerde ve halen sabah 10’dan akşam 20’ye kadar dışarı çıkış serbest olmasına rağmen, zamanımın çoğunu evimde geçiriyorum. Genellikle haberler dışında ülke insanlarını birbirlerinden uzaklaştıran açık oturumları hemen hemen hiç izlemiyorum. Gelişmeleri doğru değerlendirmek için günlük gazeteleri internet ortamında ve evimde takip ediyorum. Zamanımın büyük bir kısmını müzik ruhun gıdasıdır diyerek evimin en serin odasında, penceremin önünü kaplayan çam ağacının rüzgarla dalgalanmasını izleyerek ve müzik dinleyerek geçiriyorum.

Hakikaten, müzik, insanı dinlendirmekte, duygu ve düşüncelerini beslediği ve harekete geçirdiği bilinmektedir. Çünkü ritmik sesler beynin çalışmasını etkilemektedir. Ritmik sesler insanı yormamaktadır. Ayrıca İnsan psikolojisinin duygusal boyutunun harekete geçmesinde müzik önemli bir ölçüde etkili olmaktadır. Müzik insanların hastalıklarının tedavi edilmesinde de kullanılmaktadır.

* * *

Evimde geçirdiğim zamanlarımda yıllardan beri biriktirdiğim gazete kupürlerini, kitaplarımı ve diğer dokümanları gözden geçiriyorum ve onları tasnif ediyorum. Bu arada müsvettesini yazdığım ve Çorum Haber Gazetesi’ne göndermeyi unuttuğum bir konser yazısını buldum.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Daire Başkanlığının T.C. Cumhurbaşkanlığı KlasikTürk Müziği Korosu ile müşterek etkinliği olan Dolmabahçe Saray Konserleri’nden Münir Nurettin Selçuk’un Anısına 25 Ocak 2019 tarihinde icra edilen konsere eşim ve kızımla katılmıştım.

* * *

Çok sayıda tanınmış hocalardan dersler alan ve musiki cemiyetlerine katılan Münir Nurettin Selçuk ilk derslerini musikişinas babasından aldı. 1915 yılında girdiği Darülfeyz-i Musiki Cemiyeti’nde, Ethem Nuri Bey’den 40 fasıl meşk etti. Zekai Dedezade Ahmet Irsoy‘dan 4 yıl ders aldı. 1923 yılında, sarayın musiki kurumu olan Muzika-i Hümayun’un fasıl heyetine mülazım rütbesiyle hanende olarak girdi. Heyet, Cumhuriyetin ilan edilmesiyle ismi’’ Riyaset-i Cumhur İncesaz Heyeti’’ne dönüştürülüp Ankara’ya nakledilince, görevine önce aynı rütbeyle, sonra sivil olarak devam etti. 1926’da istifa ederek İstanbul’a döndü ve musikiye serbest şekilde devam etti.

Musiki tarihimizin en büyük seslerinden biri olan Münir Nurettin Selçuk musikinin icrasında büyük açılımlar kazandırdığı gibi bestekarlığı ile de çok değerli eserler kazandırmıştır.

* * *

Dolmabahçe Sarayı Meşkhane Salonu’nda gerçekleşen bu konser Şef Mehmet Gültekin yönetiminde gerçekleştirildi. Meşkhane (Osmanlı Devleti'nde müzik öğretilen kurum) Salonu hacimsel olarak küçük olduğu için bu konserde KlasikTürk Müziği Korosu’nun saz ve ses sanatçılarının bir kısmı eserleri icra ettiler ve görev yaptığı Meşkhane Salonu’nda besteleri sanatçıya ait eserleri yorumladılar.

Bunlardan bazıları;

•Yar senden kalınca ayrı (güfte: Niyazi Damla)

•Kandilli yüzerken uykularda (güfte: Yahya Kemal Beyatlı)

•Bahçemde açılmaz seni görmezse çiçekler (güfte: Faruk Nafiz Çamlıbel)

•Yok başka yerin lûtfu ne yazdan ne de kıştan (güfte: Behçet Kemal Çağlar)

•Endüslüs’te raks (güfte: Yahya Kemal Beyatlı)

•Rakkas (güfte: Nedim)

Tanınmış şairlerimizin güftelerinden bestelediği muhtelif şarkılar bu tarihi atmosferde izleyen herkese duygu dolu saatler yaşattı. Konser istekler üzerine çok tanınmış bir eser olan Endülüste Raks ve Rakkas isimli parçalarla sona erdi.

(SÜRECEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
14°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 27 Ocak 2021
İmsak 06:20
Güneş 07:47
Öğle 12:58
İkindi 15:34
Akşam 17:58
Yatsı 19:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@