Terör olaylarının bazılarının duyurulmadığı da söyleniyor. Bu ne derece doğru bilemem ama günlük yaşadıklarımız artık isyan ettirecek noktada. Bu gün Pazartesi Yeni haftaya umutla uyandık. Koalisyonumuz kurulacak. (Nasıl kurulacaksa!?..) Sanki koalisyon kurmak değil de koalisyonculuk oyunu."...Biz sizi susturduk. Masayı siz terk ettiniz..." türünden ayak oyunları. Varsa da yoksa da AKP'yi tek başına iktidara getirecek bir formül. E...% 42-43'le iktidar düşüneceğinize, işte önünüzde koalisyon. Meclis gücü % 65'lere yakın.
*
Beyler!... artık bırakın bu inadı. Dünyada ve Avrupa'da çok sayıda demokrasi ile yönetilen ülkede yıllardır, koalisyonlar işbaşında.
*
1980'de Almanya'ya gittim. SPD-FDP koalisyonu vardı. On yıl sonra döndüğümde yine CDU-CSU-FDP koalisyonu vardı. Bu koalisyon iki Almanya'yı birleştirdi. Tarihi bir başarıya imza attı. Bu başarıyı kimse kendine yontmadı. Kimse sandık hesabı yapmadı.
Barajın düşük olduğu bu ülkeler artık koalisyonu kanıksamışlar. Zaten Almanya'da 66 yıldan bu yana bir dönem tek başına iktidar gelmiş. Onun dışında hep koalisyonlar. Sonra, orada ben seninle kesinlikle koalisyon yapmam!.. sen varsan ben yoğum!.. türünden komik söylemler yok.
*
Böyle olunca işte, dünya lideri de olunabiliyor. Dünya'nın sayılı ekonomik gücü de, Avrupa Birliği'nin çimentosu da. Kim bu lider? İşte bu lider Bayan Merkel. Demek ki, saygınlık ve güç için mütevazı olmak lazım.
*
İyi de, Türkiye şu anda çok olağanüstü dönemden geçiyor. Sizler birkaç oy hesabı yapadurun, kim bilir kaç yurt köşesinden, kaç ölüm haberi. Artık çok klasik bir söylem ama, bu insanların hepsi bizim vatandaşımız.
Geliniz şu açılım, çözüm, ne derseniz deyin. Halk olarak biz kendimiz çözelim. Bunlar bizi daha çok birbirimize kırdırmaya devam ederler.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol