28.11.2015, 00:19 363

KISKANÇLIK ÜZERİNE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Ülkemizin büyük kentlerinden birinde okuyan 3. sınıf öğrencisi Ramazan Bayramını babasının köyünde geçirmek üzere gelir. Orta Anadolu’nun bir kırsal köyünde 1999 yılında kurulan Çampınar Prof. Bahri Savcı Kütüphanesi’ne gider. Kütüphanede rehber ve danışman olarak beni karşısında bulur. İşte bu kızımın şu sorusuyla karşılanır:
-Salim Dede, geçen yılda da gelmiştim. O zaman size “Örnek olmak nedir?” diye sormuştum. Çok şeyler de öğrenmiştim. Bu kez kendimden söz açacağım. Ben, kıskanç bir öğrenciyim. Kıskançlık nedir? Bana kıskançlığı anlatabilir misiniz? Dedi. Söyleşi başladı.
-Yavrum, bu soruyu öğretmenlerinize sorabildiniz mi?
-Evet Salim Dede sordum. Öğretmenim şöyle konuştu.
-Kızım, bu sorunun cevabını internetten bul. Onun bir özetini çıkart. O özetle bana gel. B en de göürşlerimi eklerim, dedi.
O gün, evime geldim. Bizim evde bilgisayar yoktu. İnternete de giremedim. Bu sorumun cevabını başkasından da öğrenemedim. Öğretmenim de, anımsayıp bana soramadı. Böylece bir daha öğretmenime soru sorma cesareti de bulamadım. Bayramda köye gelince, bu soruma cevap bulmak için sizi görmeye geldim, dedi. Bu kez görev bana düştü.
Önce, kıskanmak-kıskanç-kıskançlık sözcükleri hakkında açıklamaya giriştim. Şöyle ki:
Kıskanmak::
Bu sözcük Türkçedir. Bir mastardır. Sözcüklerde tanımları da şöyle verilir.
-İnsanların bir yakınının ya da çevresini saran kişilerin sevgi ilgilerini kendisinden başkalarına dönmesini “dayanamamaktır”.
-Bir insanın, bir yakınınn karşı cinsten (erkek-kadın) biriyle konuşmasını ve ona karşı en küçük bir ilgi göstermesini “çekememektir”.
-Kendisinden üstün gördüğü bir kişiye “haset etmektir”. Dahası da var. İnsanların imrenmeleri bile bir kişinin kıskanmasına neden olabilir.
Kıskançlık:
Kıskanç sözcüğü kıskanmak mastarından üretilmiştir. Kıskançlık, insanlara ait bir duygudur. Kıskançlık duyan kişi, kendisiyle ilişkili şeylerde ya da sevilmekte bir ortaklığa “dayanamamaktır”. Örnek; Kıskanç çocuk, kıskanç kadın, kıskanç erkek gibi.
Bir başka deyimle kıskançlık; bir insanın kıskanç olma durumudur.
Bu açıklamalardan sonra kıskançlık duymamanın yollarını arayabiliriz. Bu da kıskanmamanın yolunu aramak olur. Onu bulmak da kişiye düşer.
Her insan; başkalarıyla yarışmayıp, her zaman, her yerde kendisiyle yarışmaya girerse ve yarışmada kendisini aşabilirse:
-Sabırla her şeye dayanabilir.
-Asla çekememezlik yapamaz.
-Haset etmekten uzak kalır.
Bu nitelikler de okumakla olur. Çünkü okuyan kazanır. Örnek mi arıyorsunuz?
-Türkiye Cumhuriyeti’nde okuma yazma oranı % 60.
-Diğer İslam devletlerinde bu oran % 40’tır dedim. Yorumunu da sizlere bırakıverdim.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@