15.01.2015, 00:01 530

KİŞİLİĞİNİZ YOKSA SİZLER HİÇSİNİZ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bir okulda, bir sınıf öğrencilerin gürültü ve patırtısıyla sallanırken ders zili çalar. Disiplinli öğretmen sınıfa girer. Kızgın bir bakışla “günaydın çocuklar” der, öğretmen kürsüsüne geçer.
Günün konusunu sınıf defterine “kompozisyon” diye yazar. Kara tahta önüne geçer. Tahtanın orta yerine kocaman “1” rakamını yazar. Şöyle konuşur:
-Bakın çocuklar, bu kocaman bir sizin kişiliğinizdir. Sizlerin her biri, hayatta sahip olabileceğiniz en değerli bir varlıksınız, der.
Öğretmen, kara tahtanın karşısındadır. Bir rakamının sağına yine kocman bir sıfır yazar, ekler:
-Ne oldu? Bir, on oldu. İşte bunun adı “başarı”dır. Hayatta başarılı kişilik, bir rakamını on yapar. İnsanı on kat zenginleştirir. İşte, ömür boyu edinilen deneydir (tecrübedir). Her deney de insanlara bir şeyler öğretir, der. On rakamının önüne, aynı büyüklükte bir sıfır daha koyar. Kara tahtada 100 rakamı boy gösterir.
-on deneyimli insan sayısı toplumda yüz olur. Sıfırlar böylece uzayıp gider. Her yeni sıfır, insanın kişiliğine yeni bir zenginlik katar. Her insan bir yetenektir. Her yetenek disiplin, sevgiyle dolu olursa her sıfır onun kişiliğini artırır, der, tahtadaki 1 rakamını siliverir. Sorar:
-Ne oldu çocuklar?
-Öğretmenim, bir sıfırlar zinciri derler. Hemen öğretmen kürsüsüne geçer;
-Kişiliğiniz yoksa, sizler de hiçsiniz, der. Öğrencilerinin bu konuda bir kompozisyon yazmalarını ister!
Kaynakça: Bana İnsanı Verin, Nevzat Pehlivan, sayfa 32-33
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@