17.07.2013, 00:00 135

KİŞİLİĞİ OLMAYANIN DEĞERİ NE OLUR?

Salim SAVCI

Salim SAVCI

2012 yılı ağustosunda Çampınar Prof. Bahri Savcı Kütüphanesi’ne en çok gelenler, Çampınarlı olup, ülkenin dört bir yanında yaşamını kazananların çocukları oldu. Nedeni de şudur: Bu yavrularımızın anaları ve babaları, aile büyüklerinin Ramazan Bayramını kutlamaya geldiler. Böylece 6 bin kitabı olan kütüphanede eğitimci yazar olarak danışmanlık yapan benimle tanıştılar. Bana sorular yönelttiler. Bir kız yavrumuzun sorusunu aktarmak isterim:

-Salim dede, (çocuklar böyle hitap ediyorlar) sizin daha çok sorulan sorulara cevap verdiğinizi öğrendim. Sizce, en değerli rakam (sayı) hangisidir, dedi. Bu yavruma kaçıncı sınfa geçtiğini sordum. Ona, Bilimsel Açıdan Oku Düşün Değerlendir Paylaş Uygula kitabını imzalı verdim. Bu kitaptaki değerlendirmeyi oku, gel konuşalım, dedim. Yavrumuz geldi.

-Salim dede, evdeki büyüklerime sordum. Şu cevapları aldım:

Bir, üç, beş, yedi, kırk, oniki’dir dediler. Kendilerine göre açıklamalar yaptılar. Neden böyle söylediler. Cevabını sizden rica ediyorum, dedi. O anda aklıma gelenleri söyledim. Şöyle ki:

Bir sayısı: Bir sayısı olmaz ise diğer sayılar olmaz. Bir sayısı başlangıçtır. Başlangıcı olmayanın sonu da olmaz. Bir sayısına, birler ekleyerek trilyonlara kadar sayabilirisiniz. Ama bir sayısının soluna değil, sağına sıfırlar koymaya başlarsanız, 10, 100, 1000, 100000… yani on katını elde edebilirsiniz. Demek ki, en değerli sayı birdir derseniz hata etmiş olursunuz bir. İkincisi ise, manevi alemi ilgilendirir. Evrenin (dünya dahil) tek bir yaratanı vardır. O da Yüce Allah’tır. Yüce Allah da dünyada en gelişmiş canlı olan insanlara akıl ve beyin gücü vermiştir. Niçin? Düşünsünler, her şeyin dış ve iç yüzünü öğrensinler diye! Bir sayısı kişiliktir. Bir sayısı kaldırılırsa sağdaki sıfırlar ise bir hiçtir.

Üç sayısı: Her insanın akıl ve beyin gücü, soyundaki genlere, yediği besinlere, hava ve yaşam şartlarına bağlıdır. Her insan, bir anlatılanı ve de bir okuduğunu; bir, iki, üç kez anlamada algılayabilir. Üç kez tekrarlamaların anlamı da budur.

Toplumsal açıdan da üç sayısı, ana, baba ve çocukları ifade eder. Bu üçü ise ailedir. Toplumun temel taşıdır.

Beş sayısı: Yavrum, beş sayısına ait fazla bilgim yok. İkişer, beşer, onar saymak kolay olduğu için önemli sayılabilir.

Yedi sayısı: Yedi sayısına ait belleğimde kalanı söyleyeceğim. Gökyüzünün ve dünyanın yedi kat olduğu söylenir. Dünyanın katmanlarını biliyoruz. Diğerini şimdilik tam olarak açıklayamıyoruz.

Kırk sayısı: Ben bildiğini söyleyeyim. İslam dininin peygamberi Hazreti Muhammed Mustafa, İslam dinini yaymak için beğendiği kırk dostunu toplamış, bu topluluğa kırklar topluluğu, kırklar cemi (cem topluluğu ifade eder), o meclise kırlar meclisi, o alana kırklar alanı adı verilmiştir.

On iki sayısı: Bir düzineyi ifade eder. İnanç konusunda da İslam dininde Ehli Beyt’i içerir. Ehli Beyt ise peygamberimiz Hazreti Muhammed’in soyundaki insanların sayısıdır. Onlara sahip çıkmaktır.

İslam alemi; Ehli Beyt’e anlamında sahip çıksaydı, İslam dininde mezhepler, tarikatlar, ocaklar yer alamazdı. Herkes birbirini daha çok severdi, sayardı, birbirlerine sahip çıkardı.

Sonuç: Bir sayısını kişilik kabul ederseniz, onun sağına konulan her sıfır, değerini on kat artırır. Ama kişilik yani bir kaldırılırsa, bir sıfırlar zinciri oluşur. Bu ise bir hiçliktir. Ne yapalım, kişiliğimize sahip çıkalım!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@