Kış mevsimi ve soğuyan havalar beraberinde çeşitli hastalıkları getirmektedir. Mevsim değişikliklerinin yaşandığı bu dönemde dengesiz beslenme, metabolik sorun, ruhsal çöküntü, aşırı yemek yeme hissi ve doymama isteği gibi sorunlar sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Kış aylarında düşen enerji ile birlikte hareketli yaşamda azalma, sosyal aktivitelerde düşme ve kapalı mekanlarda sıklıkla vakit geçirme isteği enfeksiyonel ve bulaşıcı hastalıkları da ortaya çıkarmaktadır.

Kış döneminde özelikle A, C, B6, E vitamini ve çinko, selenyum yönünden zengin sebzelerden, bürüksel lahana, brokoli, lahana, havuç, marul, yeşil biber, sarımsak, soğan ve meyvelerden portakal, greyfurt, mandalina, tüketimi artırılmalıdır. Önlem alınması gereken bir başka konu ise; televizyon karşısında geçirilen zaman ve hareketsiz yaşamdan dolayı artan yağlı besinler ve karbonhidrat tüketimi yerine taze sebze, meyve ve kurubaklagil tüketimi tercih edilmelidir.

KIŞ AYLARINDA VÜCUDUMUZDA MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?

Havaların serinlemesiyle ve ter ile su kaybının azalmasıyla birlikte su tüketimi azalmaktadır. Aynı zamanda kışın lifli besinlerin yaza oranla daha olması sindirim sistemi sorunlarına yol açmaktadır. Bununla birlikte kış mevsimi yalnızca bedenimiz değil hormonal değişikliklere de neden olur. Böyle bir dönemde ise kilo artışları görülmektedir. Bunu engellemek için ise dengeli ve düzenli beslenmek gerekmektedir.

KIŞ AYLARINDA RUHSAL ÇÖKÜNTÜLERİN BESLENME İLE İLİŞKİSİ NEDİR?

Güneş ışığının daha az olması nedeniyle kendimizi daha mutsuz hissederiz ve bu nedenle kışın depresyon rahatsızlıklarında artış görülmektedir. Besin değeri yüksek gıdalar tüketilmeli çünkü folik asit, B12, D vitamini eksikliği depresyon riskini artırmaktadır.

Kış aylarında beslenme önerileri;

* Beslenmenize doğru yağa, doğru miktarda mutlaka yer vermeli,

* Sebze ve meyve tüketimini artırılmalı,

* Kış aylarında vücut direncini artırmak ve vücuda yeterli miktarda vitamin ve minarel alımını sağlamak için sebze ve meyve çeşitlerinden yararlanılmalı,

* Vücut ısısını dengede tutabilmek için bol sıvı alımı yapılmalı,

* Her gün en az 2-2.5 litre (12-14 su bardağı) su içilmeli,

* Kış aylarında vücut ağırlığı kontrolünün sağlamasında; basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinler yerine kepekli ekmek, makarna, bulgur gibi tam tahıl ürünlerinin tüketilmesine özen gösterilmesi, enerjisi yüksek hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar, meyve tatlılarının tercih edilmesi, hareketsizlik nedeniyle artan sindirim problemlerinin önlenmesinde posa içeriği yüksek kuru baklagillerin tüketilmesi (haftada 2-3 kez) ve düzenli fiziksel aktivite yapılmalı,

* Genellikle kış aylarında özellikle çocukların sevdiği sebzeler azdır. Çocuklara pırasa, kereviz, ıspanak gibi kış sebzelerini zorlayıcı tavırlar ile yemek yemelerini sağlamak birçok anne için problemdir. Bu nedenle ısrar etmek yerine bu sebzeleri değişik şekillerde sunmak belki de daha faydalı olacaktır. Örneğin; kereviz yemeğini sevmeyen çocuğunuza, bu sebzeyi rendeleyerek, yoğurda karıştırmak, içine bir miktarda ceviz ekleyerek çocuğa sunmak, aynı şekilde ıspanak yemeğini sevmeyen çocuklara, ıspanağı bir iç olarak kullanarak; börek, poğaça ya da krep yapılması ve çocukların bu besinleri tüketmeleri sağlanmalı,

* Haftada 2-3 kez fiziksel aktivite yapalı,

* Ara öğünlerimizde taze sıkılmış meyve suları, ceviz ve fındık tüketilmelidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol