04.07.2013, 00:00 126

ÂKİL SÖZCÜĞÜ ÜZERİNE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Her insan gibi ben de ana dilim Türkçe’yi çok seviyorum. Türkçemize giren ve yaşayan sözcüğün nereden alındığını, eşanlamlısını öğrenmeye çalışıyorum. Bu konuda bir dilci kadar bildiğimi söyleyemem. Hele şu son günlerde;

-“Âkil Adam ne demektir” diye sorulunca cevap veriyorum ama bir sıkıntıdır yaşıyorum. Bu kez öğrendiklerimi aktaracağım:

Âkil: Sözcük Arapçadır. A harfinin üzerinde “^” şapka vardır. Sözlüklerde “Akıllı ve bülu çağına erişen” diye veriliyor. Akıllı insanlar için kullanılıyor.

Âkilane: Sözcük Arapçadır. Akıllıca diye açıklanıyor.

Akıl: Bir insanın öğrenme, tanıma, muhekeme etme yetisi yani yeteneğidir.

Yeti: İnsanlarda anlama, kavrama, anlamında algılama gibi doğal güçlerden her biridir. Arapçasıyla melekedir. O ise bir iş yapma gücüdür. Bu ise Yetenek’tir.

Yetenek: Zeka, idrak, düşünme, fikir, belleği kapsar. Kabiliyettir. Herkesin kabiliyeti de farklıdır.

Âkil Adam; akıllı anlamında kullanılıyorsa, akıllı olduğunu kabul eden kişilerin çok iyi düşünmeleri gerekir. Çünkü akil adam size, bana, şuna göre değişir. Bir insanın, akıllı oluşunu kabul etmesi de kibarca hafifliktir.

Her insanın, her görüşün seçtiği akil adam, aklını bir yönde kullanıyorsa akilliğini de yitirir. Bir de hoşa gitmeyen tepki toplar. Oysa her insan bir değerdir. Onların örselenmesi, yetişen kuşakları endişelendirebilir.

Yetenekleriyle sivrilen insanlarımız da çok iyi düşünmek zorundadırlar. Ses, sinema sanatkarlığına gölge düşürebilirler. Bir grubun akil adamlığına evet demek de çok düşündürücüdür.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@