09.07.2014, 21:58 390

KIBRIS’TA MAĞUSA TARİHİ BÖLGESİNİ GEZDİM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Lala Mustafa Paşa Camii
Geçen hafta Kıbrıs’ta Mağusa yakınında eşimle birlikte tatil yaptığımı sizlerle paylaşmıştım. Burada bulunduğum sürede Mağusa şehrine de birkaç saat süren bir ziyaret yaptım. Bundan 25 yıl önce Maraş Bölgesi’nde tatil yaptığımda Mağusa’da daha uzun bir süre dolaşmıştım.
Gazi Mağusa, muhteşem tarihi eserlerin yer aldığı bir şehirdir. Aslında küçük bir ticari liman kenti ve balıkçı kasabası iken zaman içerisinde orada yerleşen uygarlıkların bıraktığı eserler ve yapılarla gelişmiştir. Gazi Mağusa’nın, ilk önce Salamis harabelerinin bulunduğu kıyıdaki Lagün çevresinde Mısır Ptolemy Kralı Philadelphus II (MÖ 285–247) tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Gazi Mağusa’nın bugün bulunduğu yer, Salamis şehrinin 648’de Arap istilası ile yağmalanmasından sonra onun yerine inşa edilen ve kralın eşinin isminin verildiği antik Arsenoe şehrinin bulunduğu yerdir. O dönemde ismi kumlar arasında saklanan anlamına gelen Ammakhostos adını almış ve istilacıların dikkatinden uzak kalması umut edilmiştir. Şehir konumu itibariyle Doğu-Batı ticaret yolu üzerinde 13.yüzyılda Lüzinyanlar döneminde en stratejik ticari merkez olmuş ve bu özelliğini tarih boyunca da korumuştur. Gazi Mağusa, 1291’deki Haçlı seferleri sonrasında gelişmiş ve bu tarihten sonra Gazi Mağusa Kudüs’e giden hacıların durak noktası olmuş ve siyasi güç ve maddi zenginlik elde etmiştir. Şehir surlarla eski ve yeni Gazi Mağusa olarak yapılanmıştır. 1571’de de Osmanlılar şehri ele geçirmiş ve şehir liman şehir özelliğini kaybetmiştir. Kıbrıs 1878 tarihinde İngilizlere kiralanmıştır.
İngiliz koloni yönetimi döneminde şehrin birçok tarihi mimari mirasını oluşturan yapıların taşları, Süveyş Kanalı’nın inşasında kullanılmak üzere alındığı zaman kaybolmuştur. Akdeniz’in en önemli ticaret şehri olmasıyla beraber dünyaca ünlü altın kumsalları ve tarihi eserleri ile görkemini tüm misafirlere yaşatan bir şehirdir. 1974 sonrasında “Gazi” unvanı ile şereflendirilen şehir de Othello Kalesi, Lala Mustafa Paşa Camii (St. Nicholas Katedrali), Francis Kilisesi, Namık Kemal Zindanı ve Müzesi, Kertikli Hamam, Mağusa surları, St. Barnabas Manastırını barındırır. Ayrıca modern Mağusa’nın 6 km kuzeyinde önceki yazımda anlattığım ünlü Salamis Kentinin harabeleri bulunur.
Bu kısa sürede ilk önce Lala Mustafa Paşa Camii(St. Nicholas Katedrali) gittik ve Kıbrıs için canlarını verenlere dua ettik. Lala Mustafa Paşa Camii (St. Nicholas Katedrali) fotoğrafı aşağıda görülmektedir. Camii aslında Lüzinyanlar döneminde 1286–1312 yılları arasında inşa edilen ve adını adandığı Aziz Nicholas’dan alan St. Nicholas Katedrali’dir. Katedral gotik stilde yapılmış ve mimari açıdan sadece Kıbrıs Adası’nın değil Orta Doğu bölgesinin en önemli anıtlarından biri olarak görülmektedir. Bu katedral Lüzinyanlar döneminde Kıbrıs ve Kudüs krallarının seçkin seremonilerle taç giydirildiği yer olmuştur. Osmanlılar Gazi Mağusa’yı ele geçirdikten sonra da bu katedral orijinal şekli bozulmadan sade bir minare eklenerek camiye dönüştürülmüş ve 1571’de Gazi Mağusa’yı alan Osmanlı komutan Lala Mustafa Paşa’nın adı verilmiştir. St. Nicholas Katedrali ya da bugünkü ismiyle Lala Mustafa Paşa Camisi şehrin merkezinde Namık Kemal Meydanı’nda yer almaktadır.
Antalya 3 Temmuz 2014
Kaynak: http://www.metu.edu.tr/~birten/GaziMagusa.htmYorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@