17.01.2012, 00:00 177

KIBRIS’IN ASLAN MÜCADELECİSİ!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Hayatını Kıbrıs Türklerinin varlığına ve bağımsızlık davasına adayan Kıbrıs’ın fedakar evladı ve kahramanı Rauf Denktaş’ı kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet dilerken, ailesine, Kıbrıs Türklerine ve Türk dünyasına başsağlığı diliyorum.

Kıbrıs’ın bağımsızlığı için mücadele eden sayın Denktaş’ın, tüm Türk dünyasının unutmayacağı büyük bir vatansever olarak tarihteki saygın yerini alacağından eminim.

Kıbrıs Türk’ünün bağımsızlığı için Dr. Fazıl Küçük ile birlikte verdiği mücadeleyi ortaokul çağlarından itibaren bugüne kadar izledim ve zaman zaman bu mücadeleye Hannover’de broşürler dağıtarak ve Alman TV programlarına katılarak katkı sağladım. Kıbrıs’la ilgili gelişmelerin önemli başlıklarını aşağıda değerlendirmenize sunuyorum.

• 1878 yılında Osmanlılar tarafından İngilizlere kiralanmak zorunda kalınan Kıbrıs, I. Cihan Harbi sonunda İngilizlerin idaresine girdi.

• 1948 yılında adanın Yunanistan’a bağlanmasını amaçlayan Enosis’e karşı Kıbrıs Türkleri ilk mitingi düzenledi. Dr. Küçük ile Denktaş yaptığı konuşmalarla Enasis’e karşı bayrak açtılar.

• 1950 yılında İngiliz Valisi’ne yazdığı protesto mektubu, aynı yıl referanduma karşı çıkması ve Dr. Fazıl Küçük’ün sağladığı destek kendisine Kıbrıs Türk Cemaati Federasyonu Başkanlığı yolunu açtı.

• 1958 yılında adada Türk Genel Kurmayının desteğiyle Türk Mukavemet Teşkilatı’nı (TMT) kurdu ve dağınık halde bulunan Türk milislerini bu teşkilat altında birleştirdi.

• 1959-60 Zurih ve Londra antlaşmaları ile kurulan Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin garantör oldukları Kıbrıs Cumhuriyeti’nin anayasasının hazırlanmasına katılan Denktaş, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Fazıl Küçük ile birlikte çalıştı. Belirtilen antlaşmaların yapılmasına rahmetli Başbakan Adnan Menderes ve rahmetli Dışişleri Bakanı Fatih Rüştü Zorlu’nun çok büyük katkıları olduğunu bu vesile ile belirtmeyi isterim.

• 1963 yılında Rumların kanlı noel baskını ve silah tehdidiyle Türkleri, Kıbrıs Cumhuriyeti yönetiminden uzaklaştırması ile sayın Denktaş’ın Kıbrıs için bitmeyen mücadelesi daha da ivme kazandı.

• Aynı yıl kıyılardan uzaklaştırılan Kıbrıs Türklerinin denize kıyısı olarak elinde kalan tek köy Erenköy’de başlatılan silahlı derineşine katıldı.

• 1967 yılında bir balıkçı teknesiyle adaya girmeye çalışırken Rumlara esir düştü ve yoğun girişimler sonucu Türkiye’ye iade edildi.

• 1968 yılında adaya giriş yasağı kaldırılınca Kıbrıs’a döndü. 1970 yılında Kıbrıs Türk Cemaati Meclisi Başkanlığı’na seçilince Kıbrıs Cumhurbaşkanı Yardımcısı oldu.

• 1974 yılında EDKA, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mekarios’a darbe yapıp, Yunanistan’a bağlandıklarını ilan edince, Denktaş Ankara’ya “acilen mücadele edin” çağrısı yaptı ve Türk Silahlı Kuvvetleri de Kıbrıs Barış Harekatı’na 10 Temmuz’da başladı. Bu harekatın yapılmasında rahmetli Başbakan Bülent Ecevit ve yardımcısı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın çok büyük katkıları olduğunu belirtmeyi isterim.

• Bu hareket ile Kıbrıs ikiye bölündü ve benim de görev aldığım hükümet 15 Kısım 1983 tarihinde kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanıdı. Sayın Rauf Denktaş bu Cumhuriyetin ilk Cumhurbaşkanı seçildi ve yapılan tüm seçimleri kazanarak bu görevi 2005 yılına kadar sürdürdü. 2005 yılında “Annan Planı”na karşı olduğu için aday olmadı. Mehmet Ali Talat Cumhurbaşkanı seçildi.

Kıbrıs Türkü’nün kaderinde çok önemli roller üstlenen sayın Denktaş, 2005’den sonra da Kıbrıs için mücadele etmeye devam etti. Görüşlerini gazetelerde ve televizyon programlarına yaparak ortaya koydu. Kıbrıs Türkü’nün geleceğinin Girit Türklerininkine benzememesi gerektiğini anlattı. Çok sayıda kitabı olan Denktaş aynı zamanda tanınmış bir fotoğraf sanatçısı idi.

Marmara Grubu Vakfı’nın tertiplediği Avrasya toplantılarında kendisini yakinen tanıdığım Rauf Denktaş, Türk dünyasının bir büyük evladı olarak unutulmayacak ve Atatürk gibi Türklüğün mücadelesinde her zaman hatırlanacak, saygı ve rahmetli anılacaktır.

İstanbul, 15 Ocak 2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@