25.07.2014, 17:41 797

KIBRIS BARIŞ HAREKÂTININ 40'INCI YILDÖNÜMÜ ve CUMHURBAŞKANIMIZIN AÇIKLAMALARI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

“Rum’a Azınlık Olmayız”

Kıbrıs'ın son 60 yılda yaşadıklarını yakinen takip etmiş ve yurt dışında öğrenci olduğum dönemlerde dahil Kıbrıs sorununa sahip çıkmış bir kimse olarak, Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 40'ıncı yıldönümü törenlerinde, adada yaptığı ve hepimizin iyimser olmamızı sağlayan açıklamalarını kendime göre özetleyerek aşağıda sizlerle paylaşmayı istiyorum.
* * *
•Barış Harekâtı, Kıbrıs'ın tarihinde bir dönüm noktasıdır.
•Barış Harekâtı, Türkiye'nin Kıbrıs Türkünü her şekilde ve her zeminde koruma azim ve kararlılığının ifadesi olduğu kadar derin acıların tekrarlanmasına izin verilmeyeceğinin bir taahhüdüdür.
•Türkiye ve KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti), Kıbrıs meselesinin adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturulması için samimiyetle çaba sarf etmiş, üzerlerine düşen her türlü fedakârlığı yapmışlardır.
•Geçtiğimiz Mart ayı BM Barış Gücü'nün Kıbrıs Türklerini Rum saldırılarından korumak amacıyla adaya konuşlandırılmasının 50'nci yıldönümüdür.
•Kıbrıs sorunu Rumların Türkleri 1960'eda kurulan ortaklık devletinden dışlama, adada birlikte yaşama ve adayı birlikte yönetme mutabakatını terk ederek devleti gasp etmeye çalıştıkları 1963 yılından bu yana uluslararası toplumun gündemindedir. Bu işin çözülmesi zamanı çoktan gelmiştir ve geçmektedir.
•Rum tarafındaki seçimlerin ardından müzakere süreci bu yıl 11 Şubat'ta yeniden başlamıştır. Ancak yaratılan bu beklentinin gerçek olabilmesi siyasi irade ve kararlılık gerektirmektedir. Başta AB olmak üzere uluslararası toplum verdiği sözleri yerine getirmelidir.
•2013 sonu itibari ile 50 yılını dolduran Kıbrıs meselesinin daha fazla gecikmeksizin bir çözüme kavuşturulması hedefi; Türkiye'nin öncelikli dış politik konuları arasında yer almaktadır.
•Mevcut durumun ilanihayet böyle devam etmesine de müsaade edilemez. Gerekirse de buna razı olunacaktır. Bunun da bilinmesini isterim.
•Adanın ortak sahibi olan Kıbrıs Türk halkının eşit statüsünü güvence altına alacak anlaşmaya varılması, BM çerçevesinde çözümün bulunmasını, garantör ülke olarak da hem Türkiye hem de Kıbrıs Türkleri istemektedir. Ancak ortaklığa dayalı çözüm üzerinde anlaşma olmayacaksa, farklı çözüm seçeneklerinin müzakere edilmesi de düşünülebilir.
•Ana vatan ve garantör olarak Türkiye, Kıbrıs Türkleri'nin Kıbrıs Rum Devleti'nde azınlık haline getirilmesine asla izin vermeyecektir.
* * *
Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün sözlerine aynen katılıyorum ve 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin resmen kurulmasını destekleyen ve Türkiye tarafından tanınmasını kabul eden bir hükümetin mensubu olarak Kıbrıs sorunun başarılı ve mutlu bir şekilde çözüme kavuşturulmasını diliyorum.
Bodrum- Dörttepe, 23 Temmuz 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@