03.04.2015, 00:03 449

KENDİLİĞİNDEN UZAYAN SÖZLEŞMELER DAMGA VERGİSİNE TABİ MİDİR ?

Erdal SÖNMEZ

Erdal SÖNMEZ

Bilindiği üzere ticari hayatta özellikle kira sözleşmelerinde başlangıçta öngörülen süre, tarafların yeni bir anlaşma yapmasına gerek kalmaksızın kendiliğinde uzayabilmektedir.
Sözleşmede mevcut bulunan hüküm uyarınca tarafların olumsuz irade beyanında bulunmaması durumunda sözleşmenin kendiliğinden uzamış sayılacağı hallerde, uzama tarihi itibariyle söz konusu kağıt üzerinden tekrar damga vergisi hesaplanıp hesaplanmayacağı hususu ihtilaflara neden olmuştur.
Damga Vergisi Kanunu'nun 1. maddesinde, bu Kanuna ekli (1) sayılı tabloda yazılı kağıtların damga vergisine tabi olduğu hükme bağlanmıştır.
Kanun'un 2. maddesinde ise vergiye tabi kağıtlar mahiyetinde bulunan veya onların yerini alan mektup ve şerhlerle, bu kağıtların hükümlerinin yenilenmesine, uzatılmasına, değiştirilmesine, devrine veya bozulmasına ilişkin mektup ve şerhlerin de damga vergisinin konusuna girdiği belirtilmiştir.
Belli parayı ihtiva eden mukavelenameler, taahhütnameler ve temliknamelerde damga vergisi oranı halihazırda binde 9,48 olarak uygulanmaktadır (kira sözleşmelerinde bu oran binde 1,89'dur).
Damga vergisine bağlı "kağıtlar" Damga Vergisi Kanunu'nda; "yazılıp imzalanmak veya imza yerine geçen bir işaret konmak suretiyle düzenlenen ve herhangi bir hususu ispat veya belli etmek için ibraz edilebilecek olan belgeler ile elektronik imza kullanılmak suretiyle manyetik ortamda ve elektronik veri şeklinde oluşturulan belgeler" şeklinde tanımlanmıştır.
Sözleşmelerin süresinin tamamlanmasını müteakip tarafların aktif eylem ve iradesi ile yapılmış yeni bir hukuki işlem olmadığı sürece, sözleşme sürelerinin tarafların pasif kalmak suretiyle kendiliğinden uzaması hali damga vergisinin konusunu teşkil etmez. Bu yönde Maliye Bakanlığı'nca verilen özelgelerde; taraflar arasında düzenlenen mevcut sözleşmeye şerh koymak veya yeni bir sözleşme veyahut bu mahiyette bir kağıt düzenlemek suretiyle söz konusu sözleşmede herhangi bir değişiklik yapılmaksızın sözleşme süresinin kendiliğinden uzaması durumunda, sözleşme süresinin bitimini izleyen yıllar için ayrıca damga vergisi aranılmayacağı; ancak izleyen yıllar için mevcut sözleşmeye şerh konulması, yeni bir sözleşme veya bu mahiyette bir kağıt düzenlenmesi halinde, düzenlenen bu kağıtlar için Kanun'da belirtilen esaslar çerçevesinde damga vergisi ödenmesi gerektiği belirtilmiştir. Danıştay tarafından verilen yakın tarihli kararlar da bu yöndedir.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 15 Ağustos 2020
İmsak 04:08
Güneş 05:44
Öğle 12:50
İkindi 16:38
Akşam 19:46
Yatsı 21:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@