01.04.2011, 00:00 572

KENAN ORHON İLE BULUŞMA!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çorum'dan uzakta yaşamış olsak da, hemşehriler arasında yakın dostluğu herhangi bir şekilde sürdürüyoruz ve zaman zaman biraraya geliyoruz.

Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı'nın(ÇEKVA) kurucularından olan Hüsnü Orhon benim sık sık işyerine uğradığım bir hemşehrimizdi. Kendisi ile birlikte bir dönem bu vakfın denetçiliğini de yürütmüştük.

Babasının erken kaybından sonra da Orhon ailesi ile ilişkimi Kenan Orhon'un bana gösterdiği yakın ilgi sayesinde aynen sürdürdüm. Bir süre Çorum'daki mermer imalathanesinin başına geçen Kenan ile son yıllarda sık görüşme imkânımız olmadı. Buna rağmen, kendisi beni sık sık arayarak hatırımı sordu.

İşlerini düzene koyarak tekrar İstanbul'a dönen Kenan beni uzun bir süreden beri yemeğe davet ediyordu. Şubat ayı içinde Üsküdar'da buluştuk ve yemeğe çıktık. Yemekte Fatih Kaymakamı hemşehrimiz Hasan Karakaş da bulundu. Yemek esnasında inanır mısınız hep Çorum'dan bahsettik.

Yemek bitiminde Hasan Bey acil görevleri nedeniyle, hemen ayrıldı. Kenan ile ben kendisinin işyerine doğru yürüdük. Kenan, yol üzerinde bulunan bir pasaja girmemizi teklif etti. Girdiğimiz saz satan müzik mağazasında bir sazı eline alarak bana Çorum türküleri çalmaya başladı.

Çaldığı parçalardan biri de''hey on beşli, Tokat yolları taşlı, Onbeşliler geliyor, Kızların gözü yaşlı'' türküsü idi. İçinde Tokat geçtiği için ben bu şarkının Tokat'a ait olduğunu düşünüyordum. Kenan, dedesinden duyduğuna göre, bana bu türkünün Çorum'a ait olduğunu ve türkü de adı geçen ''hediye''isimli hanımın, hepinizin yakinen tanıdığı düğünlerde programlar yapan Çorumlu bestekar bir hanım olarak tanınan İfakat'ın arkadaşı olduğunu ve birlikte okuduklarını söyledi.

Size, sözlerini aşağıda verdiğim bu türkü gibi belki bizim şehrimize ait olduğunu bilmediğimiz daha nice şarkılar var... İl Kültür Müdürlüğümüz öncülüğünde başta Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri olmak üzere tüm müzik öğretmenleri ve müzikologlar Çorum'un bu değerlerini bularak ortaya çıkarmalıdırlar.

hey on beşli(anonim)

Hey on beşli on beşli

Tokat yolları taşlı

Onbeşliler geliyor

Kızların gözü yaşlı

 

Aslan yarim kız senin adın hediye

Ben dolandım sen de dolan gel beriye

Fistan aldım endazesi on yediye

 

Giderim ilinizden

Kurtulam dilinizden

Yeşil bas ördek olsam

Su içmem gölünüzden

 

Aslan yarim kız senin adin hediye

Ben dolandım sen de dolan gel beriye

Fistan aldım endazesi on yediye

 

Gidiyom gidemiyom

Sevdim terk edemiyom

Sevdigim pek gönüllü

Gönlünü edemiyom

 

Aslan yarim kız senin adin hediye

Ben dolandım sen de dolan gel beriye

Fistan aldım endazesi on yediye

 

İstanbul,31 Mart 2011

Anonim:şarkı, türkü, şiir, vb. eserler için 'yaratıcısının adı bilinmiyor' anlamında kullanılan bir kelime...
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@