16.03.2013, 00:00 223

KAZA-BELA ÜZERİNE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Her hanım, eşini çalıştığı yere gönderirken:

-“Hayatım, size, ‘kazadan beladan uzak’ sağlıklı günler dilerim” der. Eşi de, “Ağzınıza, dilinize sağlık” cevabını verir. Köşe yazarlarına da kaza bela üzerine yazı yazmak düşer.

Kaza nedir?

Kaza sözcüğünün diğer anlamlarını bırakıyoruz, insanlara verdiği zarar açısından olan tanımını ele alıyoruz.

Kazanın tanımı: İnsanların elinde olmadan bir zarara uğramasıdır. Bu zarar ölüme de yol açabilir. Tanımda zarar sözcüğü geçti. Onun da anlamı şudur:

-Bir olayın, bir durumun ya da bir şeyin yol açtığı kayıptır. Daha doğrusu kötü sonuçtur. Kişi, zarar da eder, zarar da görür. Zarara da uğrayabilir. Görüldüğü üzere, zararda bir geniş yelpaze vardır.

İnsanlar, zarar verebilecek her şeyi, ailede, okulda, sokakta, çevrede, kitaplarda, televizyonlarda, sinemalarda öğrenir. Akıl-mantık-bilim yolundan giderek beynine yerleştirir. Her davranışını, hareketini kontrol edebilir. Bu ise okumak ile ilintilidir. Okumayı alışkanlık olarak öğrenenler havanda su döverler. Okumayı bir bilinçli eylem ve azim olarak alanlar çok şeyler öğrenebilirler. Önlemler alabilirler.

Kazalar çeşitlidir:

1.İş kazaları: Yaptığı işi bilenler iş kazalarını en aza indirebilirler.

2.Doğal kazalar: Deprem, sel, hortum, çığ, toprak kayması gibi olanlar.

3.Trafik kazaları: Trafik kurallarına herkes uymak zorundadır. Aksi halde insanın kendisi de, yanındakiler de zarar görür. Maddi zararda söz konusudur.

4.Elektrik kazaları: Yaşamın her kesiminde bu tür kazalar olabilir. Bunları minimuma indirmek bizlere bağlıdır.

İsterseniz kaza çeşitlerini daha da detaylandırabilirsiniz.

Bela nedir?

Bela sözcüğü Arapçadır. Türkçemizde de çok kullanılır. Anlamı da şöyle verilir.

-İşe göre: Bir insanın ne yapacağını bilemediği ağır iştir. Bir yerde sıkıntının kendisidir.

-İnsana göre: Bir insanın, karşısındakinin ne yapacağını bilememesi ya da kestirememesidir. Yani kişiye bağlı bir oluştur.

-Genel olarak: Zarara yol açan durumların tümüdür. Bela aranır da, çıkarılır da bunu da unutmamak gerekir. Bunun ikisi de kişiye bağlıdır.

Sonuç: Kazadan beladan uzak kalmak elimizdedir. Akıl mantık bilim yolundan gidebilirsek kaza ve belayı en aza indirebiliriz. Ama dikkatimizi kullanamazsak, onun acı sonuçlarıyla karşılaşabiliriz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@