23.06.2015, 00:20 316

KATLANMA-DAYANMA SÖZCÜĞÜ ÜZERİNE-2

Salim SAVCI

Salim SAVCI

*Herkes, dürüstlükten söz açıyor. Bu öğüdü verene bakıyorum, onun dürüst hareket etmediğini görüyorum. Dürüst olmayanın öğütü de beni hiç sarmıyor. O büyüğüm neden bunu göremiyor. Bunu da ben kavrayamıyorum.
*Büyüklerim sürekli olarak iyiyi doğruyu gerçeği savunuyorlar. Onların yaşamlarına bakıyorum, kendisi o çizgide değil. Bu büyüklerimin konuşmaları bir kulağımdan giriyor, beynimde iz bırakmadan diğerinden çıkıp gidiyor. Bu kez ben yüzümü ekşitiyorum. O büyüğüm bunu neden anlamıyor. Bunu da ben bilemiyorum.
*Çoğunluk, iki yüzlülüğün karşısında oluyor. Ama ikiyüzlü konuşmanın kötü örnek olduğunu neden kavrayamıyor. Bunu da anlamış değilim.
*Yetişkinler, hak da hak diyorlar. Mangalda kül bırakmıyorlar. El, kol işaretleriyle konuşmanın halısını dokuyorlar. Ama bunlar, bir başkasının hakkını yiyorlar. Hatta hak yiyenleri koruyorlar. Bana da dönüp hak yeme diyorlar. İşte benim kavfam bunları anlamıyor, Salim Dede, neden?
*Dinlediklerimden, okuduklarımdan kin beslemenin insanlara yakışmadığnı anlıyorum. Kimseye kin beslemiyorum. Fakat çevremdeki bazı insanlarımız kindar kuşak yetiştirme gayreti içerisine giriyorlar. Yoksa ben geri zekalı mıyım?
*Bana öğretilenleri ile okuduklarımın farklılığını görünce, ben bunları dile getiriyorum. Herkes bana sabretmemi öneriyor. Ama benim sabrımın bittiğnii nedense o büyüklerim bir türlü görmek istemiyorlar, neden?
*Ben köyde doğdum, köyde büyüdüm.Bana öğüt verenlerin ağıza alınmayacak kötü sözler söylediklerinin tanığıyım. Yetişmekte olan kuşak olarak ağzımdan böyle sözler çıkmamasına çalışıyorum. Bir de bakıyorum makam sahibi büyüklerimin ağzından,
-Namussuz,
-Şerefsiz,
-İffetsiz,
-Haysiyetsiz,
-Alçak (dahası var onları söylemekten utanıyorum.) gibi sözleri işitince ben yerin dibine giriyorum. Ama büyüklerimizi böyle konuşmalarını eleştirince, söyleyince onlar bana neden kızıyorlar? İyşte bunu ben de bir türlü anlamıyorum. Katlan, dayan, sabret diyenlere inanın saygım bile azalıyor. Oysa ben onlardan görüş ufkumu açan konuşma bekliyorum.
Bu söylediklerimin bir yzılızı elime geçerse bir köşeye çekileceğim. Sizin istediğiniz gibi yaşam ilkelerimi belirleyeceğim. Bir ömrüm boyunca da o ilkelere sahip çıkacağım iki, dedi. Cevabım şu oldu;
-Yavrum biz geldik, gidiyoruz. Bizler çok sıkıntılı günlerden geçerek buralara geldik. Bize düşenleri birey olarak yapmaya çalıştık. Ama sizler çok farklı ortamlarda gelişiyorsunuz. Sizlerin bu ülkeyi çağdaş düzeylere çıkaracaklarına ben yürekten inanıyorum.
Yeni yetişen kuşağa da candan inancım var.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@