22.06.2015, 00:01 321

KATLANMA-DAYANMA SÖZCÜĞÜ ÜZERİNE-1

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bir lise öğrencisiyle tanıştım;
-Salim Dede, ilkokuldan başladoım. Şimdi lisede okuyorum. Annem-babam ve büyüklerim, öğretmenlerim, hatta okuduğum her şey bana sabırla olmam ve bir yerde de davranışlara katlanmamı yani “tahammül” etmemi öneriyorlar. Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz, dedi.
-Yavrum, önce “tahammül” ve eşanlamlısı olan “katlanmak”, “dayanmak” üzerine bildiklerinizi söyleyebilir misiniz, dedim. Bu yavruma, bu üç sözcük hakkında bilgi edinip gelmesini söyledim.
İki gün sonra yavrumu karşımda buldum. Anlattıklarını içtenlikle dinledim. Yavrumun eline kalınca bir sözlük verdim. Tahammül ile eşanlamlılarını bulmasını, verdiğim A4 kağıdına yazmasını söyledim. Şimdi sözlükten elde edilenleri aktarmak isterim.
Tahammül: Sözcük Arapça’dan Türkçemize girmiştir. Eşanlamlısı ise katlanmak ve dayanmaktır.
Katlanmak; sözlükte üç tanımı verilmektedir.
-Sıkıcı ve ezici koşullar adayanmaktır.
-Katlanma işine konu olmaktır.
-Katlanma eyleminde katlanılmak yani katlanmayı kabul etmek de vardır.
Dayanmak: Bir yere yaslanmış olarak durmaktır. Ya da karşı durmak, karşı gelmek, karşı çıkmak, varlığını korumak, direnmek, bozulmamak, gücü yetmek, sabretmek ve hırçınlığa kapılmadan düşünebilmektir.
Şimdi bu yavrum ile aramda geçen konuşmaları aktarayım.
-Yavrum, bu A4’de yazdıklarımızı üç kez dikkatle okumanı isteyeceğim.
-Salim Dede, bir kez okusam olmaz mı?
-Olmaz. Çünkü üç kez okumak ya da anlatmak o konunu iyi anlaşılmasını sağlar da ondan. Anne, baba, öğretmenler her şeyi bu nedenle üç kez anlatırlar. Çünkü her insanın algılaması aynı değildir.
-Pek iyi, Salim Dedeciğim, okuyacağım, sonra da anladıklarımı anlatacağım, dedi.
Yavrumun anlattıklarını dinledim, sözü ben aldım.
-Yavrum, size öneriler sıralamayacağım. Çünkü onların her birisi, bir öğüttür. İnsanlar öğütlerken yeteri kadar anlamında yararlanabilselerdi, bu dünyada savaşlar bile çıkmazdı. İnsanlar birbirlerini üzmeden de huzur içerisinde yaşayabilirlerdi. Hatta bana da gelmene gerek kalmazdı. Şimdi size düşen bir görev var. Kendi yaşam ilkelirinzi sizin belirlemeniz gerekiyor. Bildiklerinize göre, ilkelerinizi söyleyiniz. Onları da ben not alayım, dedim.
-Salim Dede, ben ilkeler koyabilecek düzeye eriştiğimi sanmıyormu. Ama şimdiye kadar gitmeyen durumları anlatabilirim. Şöyle ki;
*Beni yetiştirenlere bakıyorum. Hepsi bana “oku” diyor. Ama sürekli okuyanları inanın göremiyorum. O zaman bana oku diyenlere neden siz okumuyorsunuz, diye de soramıyorum. Saygısızlık damgası yemek istemiyorum.
(SÜRECEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@