27.09.2013, 00:00 410

KARGI'DA HAMAM KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR ve TARİHİ MİHRİ HATUN HAMAMI YIKILMIYOR !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bugün internet ortamında Çorum Hakimiyet gazetesinde yer alan, ''Kargı'da hamam kültürü yaşatılacak'' başlıklı yazıyı okudum ve Çorum merkezde babadan kalan tarihi bir hamamı yaşatan bir kişi olarak çok memnun oldum.

 

Kargı Belediye Başkanı  Başpınar'ı başlatılan bir hamam inşaatını sürdürdüğü ve Kargı'yı modern bir hamama kavuşturmaya çalıştığı için tebrik ediyorum. Mihri Hatun Hamamının yıkılmayacağını açıkladığı için de kutluyorum. Bu açıklamanın bir örnek teşkil etmesini temenni ediyorum.

 

Böyle bir tarihi hamamın yıkılmasını hiç bir kimsenin düşünmemesi gerektiğini belirtmeyi isterim. Bilindiği gibi; Sultan IV.Murat İran seferi(1635) sırasında ordusunu burada konaklatmış, eşi Mihri Hatun’un burada ölmesi üzerine Kargı’ya gömerek, adına vakıf kurdurmuş ve kenti imar etmiştir. Bu nedenle de Kargı’da Mihri Hatun Camisi ve hamamı yapılmıştır. Bu Cami ve Hamam 1943 depreminde yıkılmış, sonra yeniden yapılmıştır.

 

Ne yazık ki şehrimizde tarihi hamamlar bir bir yok olmaktadır:

- Çorum merkezde Çavuş(Şengül) Hamamı yıkılmış, yerle bir edilmiştir. 

-Güpür Hamamı yok olmak üzere kaderine terk edilmiştir.

- Çorum'un Mecitözü ilçesine bağlı Elvançelebi Beldesi'nde yaklaşık 700 yıllık geçmişe sahip ve  Elvançelebi tarafından 1326 ile 1352 yılları arasında 3 kubbeli olarak inşa edildiği tahmin edilen tarihi hamam, günümüzde tek kubbesiyle ayakta kalabilmiş. Hamam ise harabe haline gelmiş ve bir kısmı yıkılarak yerine ev yapılmış. Tek kubbesi kalmış hamam, şu anda bir evin bahçesi içinde bulunuyor

- Hacı Hamza Sinan Paşa Hamamı bakımsız ve kullanılamıyor.

 

Kısa sürede tespit edebildiğim bunlar. Eğer İl Kültür Müdürlüğümüz bir çalışma yaparak Çorum'daki tüm mevcut hamamların durumunu 

belirliyerek bana gönderirse, ben bu bilgileri yayınlarımda kullanırım. 

 

Çorum'da tarihi hamam yapıları yanında bir çok tarihi eser yok oluyor. Bu değerler kaderine terk edilmiş durumda..Sayın yetkililer ve tüm Çorumlular vakit geç olmadan bu eserlere sahip çıkınız.

 

İstanbul, 26 Eylül 2013

 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@