Kargı’da Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi kurulması için çalışma başladı

Vali Kara ve beraberindeki heyet Kargı’yı ziyaret etti. Kaymakam Erdoğan ve Başkan Şen ile görüşerek çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Kara, ilçeye kurulması planlanan Hayvancılık OSB’nin entegre tesisi de barındıracağını ve bu çalışmaya gereken desteği vereceğini bildirdi.

Kargı 31.12.2014, 17:09 31.12.2014, 17:10
1205
Kargı’da Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi kurulması için çalışma başladı
Vali Ahmet Kara ilçe ziyaretlerinin yedincisini Çorum Kargı İlçesi’ne gerçekleştirdi.
Önceki gün beraberinde İl Garnizon Komutanı J. Kıdemli Albay Ahmet Çelik, İl Emniyet Müdürü Salih Erkan Tarancı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ömer Arslan, İl Müftüsü Mehmet Aşık ve daire müdürleriyle birlikte ilçeye giden Vali Kara, kaymakamlık önünde İlçe Kaymakamı Ali Erdoğan tarafından çiçeklerle karşılandı.
Ziyarette Kaymakam Erdoğan, Vali Ahmet Kara’ya brifing sundu. Kaymakam Erdoğan, ilçenin geçimini tarım, hayvancılık ve orman turizminden sağladığını belirterek orman turizmini canlandırmak istediklerini ve ilçeye orman yüksek okulu açılması için çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.
Daha sonra Kargı Belediye Başkanı Zeki Şen’i ziyaret eden Vali Kara, çalışmalarla ilgili brifing aldı. Başkan Şen, Kargı ilçesinin ekonomisinin gelişmiş olduğunu, gençlerin ilçede kalmasını sağlamak ve göçün önüne geçmek için yatırımlar yapmak istediklerini söyledi. İlçede orman turizmini canlandırmak amacıyla Abdullah Yaylası’nı işletmeyi planladıklarını söyleyen Şen, Çorum’da bir ilk olan Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi kurmak için çalışmalar başlattıklarını, ilçede buna uygun arazi bulur bulmaz hayvancılığa yönelik tesislerin kurulacağı bir OSB kurmak için çalıştıklarını dile getirdi. Kargı’da yapılan Sırık Kebabı kebabı nedeniyle hayvancılığında önemli bir yer tuttuğunu dile getiren Başkan Zeki Şen kurulacak OSB ile ruhsatlı mezbahane açıp, teşviklerden Kargılılarında yararlanması için çalışma yürüttüklerini ve ilçe olarak tarım ve hayvancılıkla kalkınmayı planladıklarını ifade etti.
Vali Kara, yapılan çalışmalardan dolayı Başkan Şen’i tebrik ederek, Hayvancılık OSB’nin Entegre Besi Tesisi olacağını, hem et hem de süt ürünlerinin imal edileceği bir alan olacağını dile getirerek, Çorum’da kurulacak böyle bir tesis için kendisinde her türlü destekte bulunacağının sözünü verdi.
Vali Kara daha sonra Kargı Bezi’nin dokunduğu METEM Halk Eğitim Merkezini ziyaret ederek, kursiyerler ile görüşerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kargı bezinin dünyaca tanındığını kaydeden Vali Kara bu ürünleri satmak için Çorum’da bir merkez açacaklarının müjdesini vererek, el sanatları ile üretilen tüm ürünlerin açılacak yeni merkezde satışa sunulacağını belirterek Pazar bulma sıkıntısını gidereceklerini kaydetti.
Vali Ahmet Kara ve beraberindekiler daha sonra Kargı merkezde bulunan Hilmi Ağa Konağı’nda incelemelerde bulunarak, kaymakamlığa ait bu konağın işletilmek üzere Belediye’ye verileceğini duyurdu.
İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü ziyaret ederek Emniyet Müdür Vekili Yard. Komiser Bünyamin Dede ile görüşen Vali Kara ve beraberindeki heyet bölgedeki kazalar konusunda sürücüleri uyardı. Valilik olarak Çorum’da ki bütün yolların ıslah edilmesi için çalıştıklarını belirten Vali Ahmet Kara, şuan kullanılan yolları 10 yıl önce hayal bile edilemediğini ve bundan sonraki yıllarda yapılacak hizmetlerin daha iyiye doğru gideceğini sözlerine ekledi.
Vali Kara, İlçe Jandarma Komutanlığı’nı da ziyaret ederek, J. Üsteğmen Süleyman Erden’den bilgi aldı. Burada ziyaretçi defterini imzalayarak Kargı Orman İşletme Şefliği’ni de inceleyen Vali Kara ve beraberindeki heyet yemeğin ardından ilçeden ayrıldı.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@