Kargı’da çeltik hasadı başladı

Çorum’un Osmancık İlçesi’nden sonra Kargı İlçesi’nde de “beyaz altın” denilen çeltiğin hasadı başladı.

Kargı’da çeltik hasadı başladı

Çorum’un Osmancık İlçesi’nden sonra Kargı İlçesi’nde de “beyaz altın” denilen çeltiğin hasadı başladı.

06 Ekim 2016 Perşembe 22:58
Kargı’da çeltik hasadı başladı

Kargı’nın en önemli geçim kaynaklarından biri olan çeltik hasadının başladığı belirtilerek hasadın ardından yeni dönem ürünün satışa hazır hale geleceği belirtildi.
Kargı halkının büyük bir kısmının çeltik işiyle uğraşması sonucu birinci geçim kaynağının pirinç olduğunu belirten yetkililer geçen yılki çeltik hasadının fiyatların düşük olması sebebiyle yüzleri güldürmediğini bildirdiler.
Çeltiğin biçerdöverlerle biçilmesinin ardından, ilçenin  Çayır mevkiinde kurutulması ve çuvallanması yapıldıktan sonra çeltik fabrikalarına gönderildiği, burada dövülen çeltiğin yeni döneme hazır pirinç haline geldiği ve pirinç üretiminin maliyetli olması sebebiyle bu yıl fiyatın yükselmesinin beklendiği de dile getirildi.
Öte yandan Kargı’da başlayan çeltik hasadı nedeniyle Belediye Başkanı Zeki Şen de ilçenin Çayır mevkiine giderek gece gündüz demeden çalışan üreticilerle biraraya geldi.
Beraberinde Kargı Çiftçi Malları Koruma Derneği Başkanı Ahmet Uğraşkan ile birlikte çeltik üreticilerini ziyaret ederek, çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı Şen, üreticilerle sohbet ederek hem sorunlarını hem de isteklerini dinledi. Başkan Şen budrada yaptığı konuşmada “Kargı pirincimizi markalaştırma yolunda adım adım ilerliyoruz” dedi.
Şen, çeltik üreticisinden bu yıl ki üretim ve dış pazarlar hakkında bilgi de alırken, üreticiler de sorunlarını dinleyen ve her zaman yanlarında olduklarını belirttikleri Başkan Şen’e ziyaret için teşekkür ettiler.
(İbrahim EFE)