23.01.2012, 00:00 179

KARDEŞ SÖZCÜĞÜNÜN KAPSAMI

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Osmancık Çampınar Prof. Bahri Savcı Kütüphanesine gelen bir ilköğretim okulu öğrencisi bir kız; bu kütüphaneyi açık bulundurmaya çalışan Salim Savcı’ya:
“Salim Dede, kardeş sözcüğünün anlamını biliyorum. Ama bir kez de sizden öğrenmek için geldim” dedi.
Bu yavruma gerekli cevabı verdim. Kütüphanede de kitap okudu, giderken de, “Allah’a ısmarladık” diyerek elimi öptü. Ben de onu kapıya kadar uğurladım.
O gece, bu yavrumun sorusuna verdiğim cevapları anımsadım, düşünüp kaldım. Ertesi sabah ta kendimi bu sayfanın başında buldum. Kardeş sözcüğünün anlamı ile konuya girdim.
Kardeş sözcüğünün anlamı: Ana ve babalarının:
-Her ikisi,
-Bunlardan biri aynı olan çocukların birbirine göre adı kardeş’tir. Her çocüuğun kimlik belgesinde de ana ve babanın adı açıklanır. Kardeş sözcüğü şu adları da alır.
1.Öz kardeş: Aynı ana ve babanın çocukları için söylenir.
2.Üvey kardeş: İkinci evlilik yapan ana ve babanın, birinci eşinden olan çocuğunu ifade eder. İkinci evlilik yapanlar üveylik yapmamaya çalışırlar.
3.Kan kardeşi: Birbirlerinin birer damla kanını emmek yoluyla kardeş olduklarını kabul edenlerden her biri.
4.Süt kardeşi: Anasının sütü yetişmediği zaman çocuklu bir hanımdan süt emmiş olana denir. Türk toplumunda süt kardeşi, kardeş gibi itibar görür.
5.Din kardeşi: Aynı dini kabul edenlerin, birbirlerini kardeş gibi yakın görmeleri durumudur. Din kardeşi, Allah’a inanan 4 dinde, onların mezheplerinde (Allah’a giden yolda), inanç dalları olan tarikatlarda kabul edilen kardeşliktir. Dini bayramlarda olan dualar; hep din kardeşliği üzerine yapılır.
Bu arada doğduğum köyde yaşatılan bir kardeşlik türünü yazmadan geçemedim.
6.Dünya ahiret kardeşi olmak: Geleneklerine bağlı olan aileler, kızlarını dünür gelenlere:
-Hemşehrim, kızımıza soralım. O evet derse haber verebiliriz. O “dünya ahiret kardeşim olsun” derse gönül koymayın, kısmetinizi başka yerde arayın derler. Bu gelenek daha çok Türkmenlerin yaşattığı bir kardeşlik kavramıdır.
*      *      *
Yıl 2012. Türk toplumu olarak şapkamızı önümüze koyup derin derin düşünmek zorundayız. Toplumumuzun her kademesine sahip çıkmaya mecburuz. Bu vatan bizim,bu vatan üzerinde yaşayan insanlar etnik ve inanç yollarına bakmaksızın, bal gibi bizim. Yukarıda açıklanan 6 çeşit kardeş gibi birbirimizi sevemezsek, birbirimizi horlarsak, yer altı zenginliği olan bu ülkede (Bor’un %73’ü Türkiye’dedir) bizi her zaman aldatmaya kalkabilirler. Aldanmamanın yolu ise düşünmektir, derin düşünmektir, yararımıza düşünmektir, aklımızın temiz yönünü sonuna kadar kullanmaktır.
Yeni yıla bu azimle girenleri sevgiyle kucaklarım, her zamanki gibi!
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@