22.05.2015, 00:02 1126

KALKINMIŞ ÜLKELERİN SESSİZ DEVRİMİ !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bana gelen DE-MAGAZİN DEUTSCHLAND ( Almanya politika, kültür ve ekonomi forumu dergisi) isimli yayında beni çok etkileyen 4 fotoğrafa ve bunlarla ilgili açıklamalara rastladım. Aşağıda tek tek değerlendireceğim bu fotoğraflar insan oğlunun bugüne kadar yaşadığı dört dönemi açık bir şekilde ortaya koyuyor..
Bu dört dönem şunlar:
1. Sanayi Devrimi ( 18. Yüzyıl sonlarında su ve buhar gücünden yararlanan yeni üretim tesisleri )

2. Sanayi Devrimi ( 20. Yüzyıl başlarında elektrik enerjisinin yardımıyla iş bölümüne dayalı üretim)

3. Sanayi Devrimi ( 1970'lerin otomasyonu, elektronik ve bilgi teknolojilerinin kullanımıyla ileri düzeye taşınıyor)

4. Sanayi Devrimi ( Üretime dahil tüm makineler arası bağlantılar)

Bu makalenin, önemli kısımlarını aynen alarak aşağıda sizlerle paylaşmayı istiyorum
•Makine günlük yaşamımızı uzun bir süredir belirlemekte. İnsan, rüzgarı ve suyu kendi yaşamını daha fazla kolaylaştıracak, çalışmayı daha verimli hale getirecek şekilde kullanmayı sağlayan bilgiye ve güce binlerce yıldan beri sahip.
•Daha iyi, daha hızlı, daha yüksek performanslı makineler ve otomatlar bizim gücümüzü kat be kat artırıyorlar.
•Bilgisayarın yaşamımıza girmesinden beri insanın daha hızlı ve sürekli daha yeni biçimlerde işlenmesini ve insanın kavrama gücünün çok ötesine geçen karmaşıklıkta sistemler kurulmasını sağlıyor.
Makalede özellikle vurgulandığı gibi, '' Teknolojinin kaydettiği her aşama, o dönemde toplumun yapısını, ortak yaşam biçimini, iletişimi, çalışma hayatını ve ekonomik koşulları etkiledi. Bazen de doğrudan doğruya belirledi.''
Bu gelişmelere ayak uyduran ülkeler hızla kalkındı. Bugün Batı olarak tanımladığımız ülkeler kalkındılar ve hızlı koşmaya devam ediyorlar.
Bugün Türkiye ihraç ettiği 1 kilogramlık üründen 1.6 dolar, Almanya ise ihraç ettiği 1 kilogramlık üründen 4.1 dolar elde ediyor.
Ülkeler arası iş gücü verimliliği karşılaştırıldığında aynı şekilde çok geniş farklar olduğunu görüyoruz. Türkiye’de bu verimlilik 1 iken Almanya’da 4 olması dikkat çekicidir.
Sadi Özdemir'in yazısında açıkladığı gibi, '' bu farklar o ülkedeki işçilerin çalışkanlıkları veya tembelliklerinden ziyade ülkelerin ekonomik gelişmişlikleri, teknoloji düzeyleri ve çalışma koşulları ile ilgilidir. Fakir ülkede günlük çalışma saati daha fazla, bir işçinin verimliliğinin ve gelirinin zengin ülkede daha az çalışan bir işçiden az olmasının sebebi; teknoloji ve eğitim düzeyi, işkolu, iş süreçleri, yönetim kalitesi (devlet, şirket, üniversite, STK…) siyasi ve ekonomik istikrar, vb. diğer faktörlerdir.''
O HALDE NE YAPMALIYIZ !
Teknolojimizi geliştirmeliyiz ve eğitim düzeyimizi yükseltmeliyiz. Çünkü yüksek teknolojiye dayalı üretim yöntemleri sayesinde maliyetler düşüyor ve dünyadaki rekabete katılmak mümkün oluyor.
Bir kuruluşun sahip olduğu, yeri doldurulamaz tek sermaye, insanların bilgi ve yeteneğidir.
Aileler, öğretmenler, idareciler, ustalar ve tüm eğitenler,Türk gençliğini kalkınmış Batı ile yarışacak şekilde yetiştiriniz, bilgi ve yetenek sahibi yapınız…
İstanbul, 10 Mayıs 2015
Kaynaklar:
- Constanze Kunz ve Frank Rieger, '' Sessiz Devrim'', DE MAGAZIN DEUTSCHLAND, Nisan 2013
- Sadi Özdemir, '' 1 kg'lık ihracat nasıl 4 dolar olur?'', Hürriyet 19.3.2015
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@