06.10.2015, 00:01 2479

KALITIM VE GEN HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bir emekli Fizik-Kimya öğretmeni olduğum halde bir eğitimci yazar dedikleri için “Kalıtım ile Gen” hakkında bana sorular yöneltebiliyorlar. Oysa ben bu iki konuda tanımlar boyutunda bilgilere sahibim. Bu çerçevede açıklamalar yapıyorum. Bu bilgiler dinleyeni sarmıyor. Onlara internete başvurun diyorum.
Zaman geçiyor; soru soran kişi internetten aldığı fotokopileri bana uzatıyor.
-Salim bey, bu açıklamalardan ben birşey anlayamadım diyor. Cevap da istiyor.
-Hemşehrim, konunun yabancısıyım. Anladıklarımı bir hafta sonra gelip alabilirsiniz, diyorum. Bir çalışmaya dalıyorum.
KALITIM NEDİR?
Ana ve babalar yapıları ve beyin gücü bakımından fiziksel ve psikolojik karakterlere sahiptirler. Bu nitelikler de ana ve babaların yavrularında beyin yapısında da yerini alır. Karakter deyince de; belli ahlak ölçülerine göre değerlendirilebilen kişiliktir(*) Başka bir deyimle kalıtım, bir soya çekimdir.
Bu karakterler ile içgüdü davranışları soydan soya (7 göbek) kromozomlar üzerinden kalıtım birimlerine (ki buna gen adı verilir) genler tarafından iletilir.
Genetik konusu o denli boyutludur ki, bilimsellik kazanmıştır. Genetik bilimini oluşturmuştur. O da kalıtıma dayandığı fizyolojik ve biyokimyasal temellerini açıklamaya olanak verir.
Kalıtım olayı, doğrudan kromozomların mitoz ve mayoz bölünmelerde ve döllenmelerdeki davranışlarına bağlıdır. Her bir kromozomda sayısız kalıtım birimleri, genler bulunur. Ananın dişi hücrelerinde kromozomlar xx’dir. Erkeklerin erkek hücrelerindeki kromozomlar xy’dir. Bunlar da soydan genlerle ilgilidir (**) Soya çekimde de xx ve xy kromozomları rol oynar.
GEN NEDİR?
Gen; bir kalıtım birimidir. Kromozomlara bağlıdır. Bir kromozom üzerinde genlerin görünüşü şöyle açıklanır.
Gen; genom dizisinde yeni tanımlanabilen, franskripsiyonu yapılan, düzenleyici ya da fonksiyonel bögeleri olan bir bölgedir. Yeni bir tanımalmaya göre;
-“Aynı sınıftan (protein ya da RNA) işlevsel ürünler şifreleyen, potansiyel olarak birbiriyle örtüşen genom dizilerinin birleşimidir. Bu duruma göre gen;k kalıtımın temel fiziksel ve işlevsel birimidir. Her gen, protein ya da RNA molekülü gibi özel bir işlev taşıyan kromozomların belli bir noktasındaki nüklerotid dizilerinden oluşur. Bunların hepsi de dünyada yalnız insanların akıl denilen beyin gücüne sahip olmalarıdır (***) Çünkü akıl ve akılı oluşturan üç çeşit nöronlar soya çekimle kendilerine düşen gelişimi sağlarlar.

(*) Karakter: Tanımdaki kişilikte:
-Bir organizmanın belirgin yönü ya da yönlerinin hepsi.
-Bir şeyi benzerlerinden ayıran teel özelliklerin tümü.
-İnsanların karakterlerini inceleyen, bunların sosyo psikolojik nedenlerini araştıran bilim adına da karakteroloji inceler.
(**) Okumak Bir Bilinçli Eylemdir, Bölüm 3, Başlık 8 ve 9, Salim Savcı
(***) Bu konuda bilgi edinmek için Akıl-Bilim-Mantık kitabının (Salim Savcı) Bölüm 3’deki 1-Akılın tanımı, 2.Akıl ile ilgili açıklamalar, 3.Sinir hücresi nöronu tanıyalım, kısmını okumanız ricasıyla. (Kitap, Osmancık Çampınar-Prof. Bahri Savcı Kütüphanesinden temin edilebilir.)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@