07.11.2013, 00:00 128

KADINLAR YEREL SEÇİMLERDE ADAY OLMAK İSTİYORLAR.!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Yerel seçimlerde adayların belirlendiği bu günlerde kadınlar da kendilerine  yer verilmesini istiyorlar. Bu hususlarda basında açıklamalar, ilanlar yer aldığı gibi sivil toplum kuruluşları da çeşitli girişimlerde bulunuyorlar.

 
Bu girişimlerden en dikkatimi  çeken Eylül ayı sonunda toplanan 1'nci Kadın Belediye Başkanları buluşması idi. Bu buluşmaya 2009 yılında belediyesi kapatılan İzmir Zeyrek eski Belediye Başkanı Nurgül Uçar öncülük etti. İzmir Foça'da gerçekleşen buluşmaya Türkiye'nin son 83 yılında görev yapmış, yaşayan 68 eski ve yeni belediye başkanından 33'ü katıldı.
 

Toplantıda Uçar,  "Geçmiş 83 yılda 17 yerel seçim yapıldı ve toplam 30 bin belediye başkanı seçildi. 83 yılda seçilen toplam 30 bin başkanın sadece 79'u kadın. Bunlardan 11'i vefat etti. Hayatta olan 68 kadın başkanı davet ettik. Bu tablo acı ve ibret vericidir. İzmir'de ilk kadın belediye başkanı ben oldum. Kadının siyaset tablosunda yeri hala yok ve sesi cılız.'' dedi.
 

Bu açıklamadan da görüldüğü gibi Türk kadınına  seçilme hakkının tanındığı 1930'dan bu yana seçilen kadın belediye başkanı sayısı seçilen erkek belediye başkanı sayısının binde 3'ünden az. Nüfusumuzun yüzde 50'si kadın olduğu dikkate alındığında durumun hiç iç açıcı olmadığı görülmektedir.
 

Kalkınmış ülkelerde bu oran yüzde 30 ile 60 arasında değişmektedir. Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı bulunmaktadır.İşbu Şart Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından, Avrupa'daki yerel ve bölgesel yönetimlerin, yetkilerini kullanmak ve ortaklıklar oluşturmak suretiyle, vatandaşları için daha fazla eşitliği hayata geçirme görevini edinmeleri amacıyla hazırlanmıştır.

 

Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı Avrupa'daki yerel ve bölgesel yönetimlere hitaben hazırlanmıştır. Yerel yönetimler bu şarta imza koymaya, kadın - erkek eşitliği ilkesini hayata geçirmeyi kamusal bir görev kabul etmeye ve kendi yetki alanları dahilinde Şart'ta öne sürülen taahhütleri uygulamaya çağrılmaktadır.

 

Dünya Ekonomik Forumu’nun cinsiyet uçurumu raporuna göre, Türkiye’nin durumu hiç de iç açıcı değildir (136 ülke arasında 120’nciyiz).
 

Kadınlarımızın sosyal yaşama ve partilere daha çok katılımı ve aktif olması bu beklentinin gerçekleşmesini sağlayacaktır. Bunun için kadınların başarılarını ortaya koymaları da şarttır.
 

Kesin olarak bilmiyorum ama Çorum ilinde bugüne kadar hiç kadın belediye başkanı seçilmemiştir. Temennim odur ki bu yerel seçimlerde en az bir belediye başkanı kadın olsun.
 

Atatürk'ün belirttiği gibi;  Bir toplum aynı amaca bütün kadınları ve erkekleri ile beraber yürümez ise ilerlemesine teknik olarak imkan ve bilimsel olarak ihtimal yoktur.
 

İstanbul, 5 Kasım 2013
 

Şehriban Oğhan, '' 83 YILDIR SEÇİLMEK İSTİYORUZ'', Hürriyet, 29 Eylül 2013

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@