08.08.2019, 00:01 117

KADERİNE TERK EDİLEN “GAVUR HAMAMI” KÜTÜPHANE OLACAK, GÜPÜR HAMAMI NE OLACAK?

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Yazımın baş tarafına bir dikdörtgen çerçeve içine

Değerli hemşehrilerim ve okurlarım, sizlerin Kurban Bayramınızı en iyi dileklerimle kutlar, sağlıklı, mutlu ve başarılı günler dilerim. Ayrıca bu bayramın ülkemizin milli birlikteliğine ve huzuruna vesile olmasını temenni ederim.

Alınarak yazılsın.

Bugün, Hürriyet Gazetesi’nin “ Ege” ekinde Manisa’nın Turgutlu ilçesinde 1600’lü yıllarda yapılan ve ‘Gavur Hamamı’ olarak bilinen tarihi yapının restorasyon çalışmalarının ardından ‘çocuk kütüphanesi’ olarak hizmet vereceğini okuyunca Çorum’daki kendi kaderine terk edilmiş Güpür Hamamı’nı hatırladım

Bu köşemde kurtarılması için çok sayıda yazı yazdığım Güpür Hamamı’nın da şehrimizin yetkili idarecilerince atılacak adımlarla Turgutlu’daki Gavur Hamamı gibi herhangi bir fonksiyona kavuşturulmasının şehrimiz için büyük bir kazanç olacağını düşünüyorum.

Çorum Belediyesi’nin bundan birkaç yıl önce özel şahısların mülkiyetinde olan bu hamamı satın alarak değerlendirmek istediklerini bizzat önceki Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’den duymuştum. Bu girişimin gerçekleşmesinin sebebinin mal sahipleriyle fiyat konusunda anlaşmazlıktan kaynaklandığını da öğrenmiştim.

Yeni seçilen Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ve Çorum Merkez Belediye Meclisi üyelerinden ricam, Belediye’nin geçmişte yaptığı bu girişimi yeniden yapmalarıdır. Bunun için mal sahiplerini ikna etmeleri ve geçmişte olduğu gibi bu girişimde de başarılı olmuyorlarsa, burayı belediyece Emlak Vergisi’nin bu konular için ayrılan kısmı ile kamulaştırmalarıdır.

Eğer belediye imkanları el vermiyorsa burayı Turgutlu’da olduğu gibi Çorum Valiliği İl Kültür Müdürlüğü’nce kamulaştırılması sağlanmalıdır. Kendisini tebrik için ziyaret ettiğimde edindiğim izlenime göre şehrimiz için yapılacak girişimlere sıcak bakan ve öncülük etmeyi isteyen Valimiz Mustafa Çiftçi, Çorum İl Genel Meclisi üyeleri ile birlikte böyle bir girişimi yönlendirdiği ve neticelendirdiği takdirde Çorumlular kendisini her zaman hayır ile yad edeceklerdir.

Böyle bir girişimin milletvekillerimizce de destekleneceğinden eminim.

Aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi Güpür Hamamı yaklaşık 30 yıldır kendi kaderine terk edilmiş olup bugün bir virane görünümündedir. Şehrin merkezinde ve Ulu Cami’nin yakınında yer alan 1400’lü yıllarda inşa edilen Çorum’un en eski tarihi hamamının ya hamam olarak ya da yeni bir işlev (fonksiyon) verilerek Çorum turizmine kazandırılmasının büyük bir hizmet olacağı kanaatindeyim.

Güpür Hamamı’na yukarıda anlattığım işlevleri kazandırma yolunda hizmet verecekleri Çorumlular unutmayacak ve Çorum’un tarihini yazacaklar takdirle anacaklardır.

Bodrum- Dörttepe, 7 Ağustos 2019

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-2°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 01 Aralık 2020
İmsak 06:06
Güneş 07:36
Öğle 12:34
İkindi 15:00
Akşam 17:21
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@