01.01.2019, 00:25 225

İTÜ’DE YENİ YIL KUTLAMALARI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bu sene de her yıl olduğu gibi Üniversitemde iki yılbaşı kutlamasına katıldım. Bunlardan birincisi bünyesinde öğretim üyesi olarak çalıştığım İnşaat Fakültesi Dekanlığı’nca 25 Aralık öğleden sonra Fakültenin çatı katında bulunan kafeteryada tertiplendi.

Dekan Prof.Dr. Ünal Aldemir yaptığı açış konuşmasında Fakültenin son bir yılı hakkında bizleri bilgilendirdi ve gelecekte de aynı başarıyı artırarak sürdürmemizi temenni etti, Yeni Yılımızı kutladı. Daha sonra emekli olan öğretim elemanlarına ve çalışanlara teşekkür plaketleri verdi. Plaketi alan profesörler de birer konuşma yaptılar. İçerisinde yer aldığım Çevre Mühendisliği Bölümü’nden bir profesör arkadaşım da yaş haddini (67) doldurduğu için emekli oldu. Benim şahsi görüşüme göre ülkemizde ortalama yaşam süresi giderek artmaktadır. Bu nedenle bilim adamlarının bu yaşta erken emekli edilmeleri konusu ülkemizde yeniden ele alınmalıdır. Bu kutlama sayesinde İnşaat Fakültesi’nin bünyesinde yer alan üç büyük bölümün mensupları bir araya geldi ve birbirlerine mutlu, başarılı ve sağlıklı bir Yeni Yıl dilediler.

Tüm İTÜ mensuplarının katıldığı Yıl Sonu Toplantısı 27 Aralık öğleden sonra Rektörümüz Prof.Dr. Mehmet Karaca’nın davetiyle Üniversitemizin Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Rektörümüz yaptığı açılış konuşmasında ; 1773 yılında kurulan Teknik Üniversitenin uzun serüveni olan Türkiye’deki en kadim kurum olduğunu ve ülkemizin kalkınmasına çok büyük katkı sağladığını belirterek İTÜ’nün son bir yıl içinde yaptıklarını bizlerle paylaştı. Teknokentlerdeki çalışmaların ve üretimlerin ülkemizdekiler arasında en önde olduğunu, savunma sanayi ile ilgili projelere Üniversitemizin önemli katkılar sağlandığını, uluslararası bilimsel yayınlar ve bu çalışmalar yapılan atıflarda ileri bir seviyede olduğunu açıkladı. 60’lı yıllarda Türkiye’de ilk televizyon yayınlarının İTÜ tarafından yapıldığına dikkat çekerek İTÜ’nün ilklerin ve enlerin okulu olduğunu vurguladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Karaca

İnternette yaptığım bir incelemede ; dünyada üniversitelerin genel sıralamasını yapan 10 farklı kurum sıralamasında 159 Türk üniversitesinden Boğaziçi, ODTÜ ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin dünya sıralamasında üst sıralarında yer aldığı görülmektedir.

Dünyanın önde gelen üniversite sıralama kuruluşlarından olan Times Higher Education (THE), 2017 Times Higher Education Asia University Rankings – (Asya Üniversiteleri Sıralamaları) yapılan açıklamada 300 Asya üniversitesinin değerlendirildiği listede İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ilk yüzde yer alarak 79. sıraya yerleştiğini ve geçen sene listede 91. sırada olan İTÜ’nün Türkiye'den listeye giren teknik üniversiteler arasında birinci olduğu açıklanmıştır.

Dünyanın en saygın üniversite sıralamalarından QS World Rankings by Subject’in 2017 verileri için 4438 üniversiteden 3098’inin incelendiğini ve bunlardan 1117’si sıralamaya girdiğini, bu sıralamaya göre İTÜ,nün ‘’Üniversite ve Teknoloji’’(Engineering and Technology) kategorisinde dünyada 242. Türkiye’de ise 1. sırada yer almıştır.

GreenMetric (Yeşil Ölçüm); 11 Aralık 2017 tarihinde dünyanın seçkin üniversiteleri arasında altyapı, enerji, iklim değişikliği, geri dönüşüm, su kaynakları, ulaşım ve eğitim gibi alanlarda yeşil ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirilerek 619 üniversite içerisinde 77. sırada yer alarak ilk 100’e giren tek Türk üniversitesi İTÜ olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı desteğiyle, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından kısa bir müddet önce üçüncü kez düzenlenen.Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı araştırması sonuçlarına göre eğitim sektöründe yer alan İstanbul Teknik Üniversitesi devlet üniversiteleri kategorisinde birinci sırada yer almıştır.

İTÜ’de yapılan Yeni Yıl toplantıları ;İTÜ mensuplarının birlikte geçirdikleri bir yılın muhasebesini yapmak, tüm öğretim elemanlarını bir araya getirerek onlara gelecek yıl için yeni hedefler göstermek için yapılmıştır. Bu toplantılar sayesinde bizlerin birbirlerimize gelecek yıl için mutluluk, başarı ve sağlık temennilerimizi iletmemizi sağlamıştır.

Dünyanın büyük bir bölümünde insanlar dün akşam Yeni Yılı kutladılar. Biz de ailece bir araya gelerek yeni bir yıla girmiş olacağız. Ülkemizde bir çok aile kutlamasına benzer şekilde, 70 yıl öncesinde baba evimde olduğu gibi sağlık ve mutluluk içinde ailemle birlikte olmayı tercih ediyorum. Yılbaşı akşamlarında, geçmişte evimizde radyo dinlenirken şimdi çok kanallı televizyonları izliyoruz. Ülkemizde genelde Yeni Yıl kutlamalarının, girilmekte olan yılın sağlıklı, mutlu, huzurlu geçmesi dileğiyle, eş, dost, akrabaların bir araya gelip, bir arada olmanın sevincini ve neşesini paylaşmak için yapıldığını da belirtmeyi isterim.

BEN DE SİZ OKURLARIMIN YENi YILINI KUTLAR, SAĞLIK MUTLULUK VE BAŞARILAR DİLERiM. AYRICA YENİ YILIN, ÜLKEMİZİN BARIŞ VE HUZUR İÇİNDE KALKINMASINA DA VESİLE OLMASINI TEMENNİ EDERİM.

İstanbul, 31 Aralık 2018

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 01 Kasım 2020
İmsak 05:37
Güneş 07:02
Öğle 12:29
İkindi 15:18
Akşam 17:46
Yatsı 19:05

Gelişmelerden Haberdar Olun

@