16.07.2011, 00:00 153

İTÜ REKTÖRÜ VE YÖNETİM KURULU'NUN ZİYARETİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Daha önceki bir yazımda İTÜ Rektörü Prof. Dr.Muhammed Şahin'in Çorum'u ziyaret edeceğini belki de ilk defa sizlere ben duyurmuştum. Dün bu seyahatin İTÜ Yönetim Kurulu'nun katılımı ile gerçekleştiğini sayın Şahin'e şehrimize hoşgeldiniz demek için aradığımda, HİTİT Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Reha Metin Alkan'dan öğrendim.İTÜ İnşaat Fakültesi'nin bir öğretim üyesi ve bir Çorumlu olarak sayın Şahin'e sağladığı katkı için tatilimi geçirdiğim Bodrum'dan teşekkür ettim.

İTÜ gibi gelişmiş bir üniversite'nin yeni kurulan Hitit Üniversitesi'nin şehrine gelmesi ve kardeş üniversite olması beni gelecek açısından çok umutlandırdı. Sayın Şahin belirttiği gibi '' Kardeşlikte her şey ortaktır.'' Bu demektir ki, 1773 yılında kurulan, ülkemizin en köklü ve en eski üniversitelerinden birisi olan İTÜ ile önemli bir ortaklık başlamıştır. İTÜ verdiği destek ile Karadeniz Teknik ve Sakarya üniversiteleri gelişmelerini sağlamıştır. Bu üniversitelerde öğretim elemanı yetiştirmeye büyük katkı sağlayan İTÜ, bugün aynı imkanı HİTİT Üniversitesi'ne sağlayacağını beyan etmiştir. Böylelikle öncelikle araştırma görevlilerinin doktora eğitimlerini İTÜ'de tamamlamaları mümkün olabilecektir.

Öğretim elemanı yokluğunun ve yetiştirilmesinin ne kadar zor olduğunu 1975 yılında Ege Üniversitesi bünyesinde Çevre Mühendisliği Bölümünü tek bir doçent olarak kurduğumda yaşamıştım. 1986 yılında İTÜ'ye geçerken arkamda yaklaşık 30’a yakın öğretim üyesi bırakmıştım. Üniversitelerin gelişmesi ile öğretim üyesi yetiştirilmesi arasında yakın bir ilişki vardır. Sayın Alkan'ın yetiştiği ve çalıştığı Üniversite ile başına geçtiği üniversite arasında böyle bir köprünün kurulmasını sağlamış olması takdire şayan bir adım olmuştur.

Hitit Üniversitesi bünyesinde teknik dallar yanında İTÜ'de bulunmayan dallar da bulunmaktadır. Sayın Rektörümüz, bu dallardaki elemanların gelişmelerini sürdürebilmeleri için yurt içinde başka bir üniversite ile de benzeri bir kardeş üniversite anlaşması yapmalıdır.  Öğretim üyelerinin gelişmesi için yurt içinde ve dışında her türlü işbirliği yapılmalı ve burslar sağlanmalıdır. Böylece onların akademik gelişmelerini sağlayacak üst düzeyde yayınlar yapmaları mümkün olabilecektir. Eminim ki sayın Rektörümüz Alkan benzeri işbirliği anlaşmalarını yurt dışı üniversitelerle de sağlayacaktır.

İTÜ Rektörü Şahin'in,'' Buraya ziyaretimizin amacı sadece bir toplantı yapmak değil. Bu toplantıyı burada yapmamız, daha önce uzun yıllar birlikte çalıştığım, rektör olduktan sonra rektör danışmanı olarak beraber çalıştığım ve şu anda Hitit Üniversitesi Rektörü Reha Alkan'a üniversite olarak verdiğimiz ve vereceğimiz desteğin güçlü bir göstergesidir'' beyanı Hitit Üniversitesi'nin gelecekte daha çok imkana kavuşacağının bir göstergesidir.

Bu işbirliğini sağlayan Rektörümüze, böyle bir günde kendisini yalnız bırakmayan başta Valimiz, Belediye Başkanımız olmak üzere tüm ilgililere, bir Çorum sevdalısı olarak teşekkür ediyorum.

Bodrum-Dörttepe,15 Temmuz 2011
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@