10.11.2014, 00:01 317

İSVEÇ'TE VÜCUT ISISI ve BİLGİSAYARLARIN ISISIYLA BİNALAR ISITILIYOR

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Şu anda İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Kütüphanesi'nde çalışırken bir dergide okuduğum haber bana çok ilgi çekici geldi.
Dünya ülkelerinin en büyük problemlerinden birisi de enerjidir. Türkiye yeterli enerji kaynaklarına sahip olmadığı için yılda 60 milyar dolarlık doğal gaz, petrol ve benzeri enerji türevlerini ithal etmektedir.
Aşağıda değerlendirmenize sunduğum haberde görüldüğü gibi zengin ve kalkınmış ülkeler yenilenebilir enerjiye önem verdikleri gibi, ne yaparız da yeni enerji kaynakları sağlarız, nereden enerji tasarrufu sağlarız diye çalışmaktadırlar.
* * *
“İsveç, insanın vücut ısısı ve bilgisayarların çalışma esnasında çıkardığı ısıyı, enerjiye dönüştürerek binaları ısıtmada kullanmaya başladı.
Geri dönüşüm alanında dünyanın en iyi ülkelerinin başında gelen İsveç, şimdi de insanın vücut ısısı ve bilgisayarların çalışma esnasında çıkardığı ısıyı, enerjiye dönüştürerek binaları ısıtmada kullanmaya başladı.
İsveç’in başkenti Stockholm’de bulunan ülkenin en büyük tren garı T- Central’a günlük girip-çıkan 300 bin kişinin vücudundan ve ağzından çıkan sıcak buhar, bölgeye yakın evleri ısıtmaya başladı. Projeyi yakından takip eden Linköping şehri Çevre ve Enerjiden Sorumlu Belediye Başkanı Muharrem Demirok, yolculardan çıkan sıcak buharın, tren garının üzerinde bulunan klima tarafından emildiğini ve emilen ısıyla kaynatılan su balonlarının borularla binalara taşındığını belirtti.
Sistemin çok basit olduğunu ifade eden Demirok, binalara yerleştirilen boruların sıcak suyu kalorifer peteğine götürene kadar da binayı ısıttığını kaydetti.
İnsanın yaydığı ısının bedava ve tükenmez bir enerji kaynağı olduğunu da kaydeden Demirok, sistemin de çok basit ve ucuz olduğunu, özellikle İstanbul ve Ankara’daki metrolarda da denenebileceğini söyledi.
Muharrem Demirok, Süper Bilgisayar Merkezi’nde (Superdata Center) bulunan bilgisayarlardan çıkan ısı ile Linköping Üniversitesinin ısıtıldığını da ifade ederek, bilgisayarların çalıştıkça çıkardığı ısının aynı tren garındaki sitem uygulanarak üniversite binasını ısıttığını söyledi.
Ericsson Firması’nın da İsveç’te Linköping, Sigtunave Kanada’da ise Quebec şehirlerinde çok büyük Süper Bilgisayar Merkez’leri kurduğunu söyleyen Demirok, buralardan NASA ve CERN Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ne hesaplamalarını yaparken, bilgisayarların ısılarından elde edilecek enerjiyi de belediyelere satacağını ifade etti. Linköping’de inşası devam eden Süper Bilgisayar Merkezi’nin üreteceği ısıyı satın almak için şimdiden masaya oturduklarına değinen Demirok, yeniliğin, temiz çevre için de dev bir adım olduğunu kaydetti.''
* * *
Bizim de ülkemizde enerji tasarrufuna büyük önem vermemiz gerekmektedir. Çorum'da en büyük enerji kaybının nedeni binaların modern tekniğin gerektirdiği şekilde inşa edilmemiş olmasıdır. Türkiye'de evlerde 1 metrekare alanın ısıtılması İşveç'in 2.5 katı maliyetle sağlanmaktadır.
Ülkemizde ve Çorum'da yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmalıyız. Bunlardan en basit bir uygulama olarak evlerimizin çatılarına güneş panelleri koyarak sıcak su temin etmektir. Buna benzer daha bir çok yollarla enerji tassarufu sağlanabilir.
İstanbul, 7 Kasım 2014
Kaynak:
-www.enerjienstitusu.com
yeni enerji haber
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@