04.09.2013, 19:11 300

İSTANBUL'DA BOYANAN VE RİO'DA SERAMİK KAPLI MERDİVENLER

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bugünlerde tüm basın İstanbul'da boyanan merdivenlerden bahsediyor. Bu girişim sonucu aşağıda fotoğraf da görülen Cihangir'deki bakımsız merdiven hem kişilik kazanmış hem de daha çekici hale gelmiş.
Bir mahalle sakini(orman mühendisi) tarafından çevre güzelleşsin diye boyanan merdiven, belediye çalışanları tarafından griye boyanması ile olay bir anda siyasi bir boyut(sivil itaatsizlik) kazandı. Konuyu öğrenen Belediye Başkanı aynı gece mahalleye gelerek halka merdivenlerin boyanmasını isteyip istemediklerini sormuş. Halkın cevabı evet olunca hemen merdivenleri boyatmış. Ve böylelikle sorun çözülmüş.
Boyayan adam,''Uzun süredir mahalle nasıl güzelleşir diye kafa yoruyordum. Ağaç dikmek istedim ama toprak yok. Saksı koysam, o kadar saksıya bakmam mümkün değil. Sonunda boyamaya karar verdim.'' diyor ve bunun için '' Bin beş yüz lira kadar harcadım'' şeklinde bir açıklama getiriyor.
Ben her mahalle sakininin yaşadığı bölgeye böyle sahip çıkmasını takdir ediyorum. Diğer taraftan kendisinin yaptığı '' Benim yaptığıma bakıp herkes eline boyayı alıp kamu alanlarına çıkmasın Belediye Başkanı sanatsal uygulamalara açık bir insan, projesi olan ona gitsin'' uyarısının da dikkate alınmasının gerektiğini düşünüyorum.
* * *
Ben de şehrimi çok seviyorum. Elime boya alıp Çorum'da bir yerleri boyamıyorum. Şehrimin kalkınması, gelişmesi ve güzelleşmesi için yıllardan beri gayret gösteriyorum. Yazılarımla şehrimizin temsilcilerine ışık tutmaya çalışıyorum. Tabii ki sansasyon yaratmadan yaptığım bu tekliflerin değerlendirilerek tatbikata konulmasını da arzuluyorum. Ama ne yazık ki bu konularda fazla bir şey yapılmadığı için de çok üzülüyorum.
* * *
İstanbul'daki bu merdiven boyama olayı bana, Brezilya-Arjantin gezimizde ilgimizi çeken Seleron Merdivenlerini hatırlattı. Bu konuda Çorum Haber gazetesindeki yazımdan ilgili kısımları ve orada çektirdiğimiz bir fotoğrafı sizlerle paylaşmayı istiyorum.
'' Rio'da yabancıların çok ilgisini çeken Selaron Merdivenlerinin başladığı sokağa girdik. Şehrin aşağı kısmına, Lapa'ya kadar devam eden Selaron merdivenleri Brezilya bayrağı, Rio'nun ve Brezilya'nın sembolleri, çiçek motifleri ve manzaraları ile süslenmiş seramik karolarla kaplı idi. Ayrıca iki tarafında yine aynı süslemelerin bulunduğu oturma yerleri ve duvarlar bulunuyordu. Bu merdivenler semti de canlandırmış ve turistik bir yer haline getirmiş. İki tarafında küçük iki ya da üç katlı evlerin olduğu bu bölgede Şili doğumlu,1983 de Rio'ya yerleşmiş olan ressam ve heykeltraş Jorge Selaron'un adı ile bilinen bu merdivenler, 1990 yılından itibaren kendisi tarafından çeşitli renklerdeki fayans, seramik ve aynalarla kaplanmış.125 metre uzunluğunda ve 250 adet merdivenden oluşuyor. Halen kendisi de aynı bölgedeki evindeki atelyesinde çalışmalarını sürdüren Jorge Selaron, bu işe kendi evinin harap durumundaki merdivenlerini iyileştirmek amacı ile başlamış, ancak daha sonra bu çalışması bir tutkuya dönüşerek işin kapsamını büyütmüş. Mavi, yeşil ve sarı Brezilya bayrağının renkleri ile başlayan ve daha sonra işleri genişleten Selaron tablolarını satarak finansman sağlamış. İlk karo parçaları Rio’daki kentsel atıklardan ve şantiyelerden toplanmış, daha sonra dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen (150 ülkeden toplanan 2000’ den fazla fayans ve seramik) parçalar burada işlenmiş ve ortaya rengarenk bir görünüm çıkmış. Sanatçı bu eserini hiçbir zaman tamamlanmayan bir eser olarak gördüğünü, zaman zaman parçaların değiştiğini, ancak kendi ölümü ile çalışmasının son bulacağını belirtmektedir. Bu ilginç merdivenlerde oturup dinlendik. Bu renkli görüntülerle resim çektirdik.''
* * *
Bu boyama sonucunda Cihangir'deki bu merdivenlerin Rio'daki Selaron Merdivenleri gibi turizme katkısı olsun.
Dörttepe- Bodrum, 2 Eylül 2013
http://www.google.com.tr/#q=Cihangir%27deki+Boyanan+merdiven
Ertuğrul Özkök, ''Boyayan Adam'', Hürriyet, 1 Eylül 2013
Ahmet Samsunlu, BREZİLYA- ARJANTİN GEZİLERİM (16)
RİO DE JANERIO (Santa Terasa Bölgesi), Çorum Haber, 29.4.2013

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@