19.01.2010, 00:00 161

İSTANBUL 2010 ,OSMANLI CUMHURİYETİ ve III.SELİM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bu hafta sonu yaşadıklarımın bir kısmını sizinle paylaşmayı istiyorum.

*      *      *

İSTANBUL 2010

1985 yılında ''Avrupa Kültür Başkenti'' kutlamaları Atina'da başlamıştır..Başlangıçta Avrupa Birliği ülkeleri arasından seçilen şehirlerde sürdürülmüş olan kutlamalar,2000 yılından itibaren tüm Avrupa kentlerinin aday olarak başvurabilecekleri karara bağlandığından kutlamaların alanı genişletilmiştir.2010 yılında İstanbul yanında Essen (Almanya) ve Pec (Macaristan) Avrupa Kültür Başkentleri olarak belirlenmiştir.

1959 yılından beri Avrupa Birliğine üye olmak için mücadele eden Türkiye'nin uzun süreceğine inandığım adaylık döneminde İstanbul'un,''Avrupa Kültür Başkenti'' şeçilerek şimdilik en azından kültür tarihi bakımından Avrupa'nın bir parçası olduğu ilan edilmiş bulunuyor.

Erken tarihi medeniyetleri bir tarafa bırakırsak İstanbul'da Roma,Bizans ve Osmanlı medeniyetlerine ait bir çok eser ve izler bulunmaktadır.Cumhuriyetimizin kuruluşundan beri İstanbul başkent değilse de Türkiye'nin her bakımdan en önemli şehridir.

7 tepeli İstanbul'da 7 noktada dün görkemli bir şekilde İstanbul 2010 ''Avrupa Kültür Başkenti'' kutlamaları dün akşam gerçekleştirildi.Eminim ki bu görkemli açılışı ve kutlamaları siz de televizyondan izlemişsinizdir.

*      *      *

OSMANLI CUMHURİYETİ

''Avrupa Kültür Başkenti'' kutlamalarını takiben sinemalarda oynarken izleyemediğimiz ''Osmanlı Cumhuriyeti''filminin birinci kısmını izledik.

 Film, 1888 yılında başak tarlasında koşan ve sonra Atatürk olduğu anlaşılan çocuğun bir ağaca tırmanıp, kafesteki bülbülü alırken kafasının üzerine düşmesiyle başlıyor. Ardından filmin kararması ile 2008 yılına geliniyor. Bu tarihte Kurtuluş Savaşı gerçekleşmemiş ve Türkiye Cumhuriyeti kurulmamıştır. Bununla birlikte Mustafa Kemal Atatürk adında bir önder de ortaya çıkmamış ve Ankara başkent olmamıştır. İstanbul'u perde arkasından Amerikalı general idare etmektedir.Ülke Sevr antlaşmasına göre parçalanmıştır.Geriye kalan bölgede hüküm süren Padişah 7. Osman aşık olmuş ve sonunda birkaç olay geçirerek kendisinin başkaları karşısında bir kukla olduğunu trajikomik bir şekilde anlamıştır. Ayrıca sadrazamı dahil çevresindekiler AB yanlısıdır. Dün akşam gösterilmeyen filmin ikinci yarısında ise Atatürk'ün var olduğu bir cumhuriyet anlatılmaktadır.

 İlk anda komedi filmi etkisi yaratan bu filmin milliyetçi ulusalcı boyutunun oldukça ağırlıklı olduğu hissediliyor.Filmi izlerken Atatürk olmasa ve İstiklal harbi gerçekleştirilmemiş olsa idi, ülkemizin bugün ne durumda olacağını ister istemez düşünüyorsunuz.

*      *      *

III.SELİM

Bu sabah T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu''Yeni Yıl Konseri''ni izledim.

Söylenen şarkılardan ikisinin güfte ve bestesi Sultan III.Selim'e aitti.

III. Selim babası ve amcasının eğitimine verdiği önemden dolayı bilgili ve kültürlü bir şehzade olarak yetişti. Bir yandan doğu kültürüne ilgisini devam ettirirken batı kültürüne de ilgi duyuyordu. İlk defa 1797 yılında III. Selim zamanında İstanbul'a Avrupa'dan gelen bir grup opera gösterisi sergilendi. Fransız mimar ve ressam Antoine Ignace Melling İstanbul'da birçok yapılar inşa etti.

III. Selim şiir ve müziğe de çok meraklıydı. İlhami mahlasıyla birçok şiirler yazdı ve çok sayıda şarkı besteledi. Klasik Türk Müziğindeki suzidilara, şevkefza, şevk-u tarab, Arazbarbûselik ve nevakürdi makamları III. Selim'in buluşlarıdır. Dini müzik olarak ayin, durak, nat, ilahi formunda, din dışı müzik olarak kâr, beste, semai, şarkı, köçekçe, peşrev, saz semaisi formunda 64 civarında eser bestelemiştir. Çeşitli formlarda yüzün üzerinde eseri günümüze ulaşmıştır.

Otuzbirinci Osmanlı hükümdarı (1761-1808) olan Sultan III. Selim ,iyi  bir şair ve müzisyen olarak hatırlanmakta olup, saltanatı sürecinde,  askerî ve siyasi alanda yapılan reformların yanı sıra, kültür ve sanat alanında da yeni gelişmeler yaşanmıştır.

 1793 yılında Nizam-ı Cedid ordusunu kurdu. 1807 yılında Nizam-ı Cedid ordusunun kaldırılmasını isteyen yeniçeriler Kabakçı Mustafa'nın önderliği altında ayaklandılar. III. Selim Nizam-ı Cedid ordusunu dağıtmak ve 29 Mayıs 1807 tarihinde de tahttan çekilmek zorunda kaldı. III. Selim'in yerine geçen amca oğlu IV. Mustafa III. Selim'i tekrar kafese geri gönderdi. 28 Temmuz 1808 tarihinde III. Selim'i tekrar tahta çıkarmak amacıyla Rusçuk ayanı Alemdar Mustafa Paşa saraya yaklaşırken III. Selim padişah IV. Mustafa'nın emriyle boğduruldu.

Tarihimizi öğrenirken padişahlarımızın bu özelliklerini pek öğrenmiyoruz. Onları yalnız savaşan hükümdarlar olarak öğreniyoruz. Halbuki onların büyük bir çoğunluğu ilme,sanata ve müziğe önem vermişlerdir.

İstanbul,17 Ocak 2010
Osmanlı Cumhuriyeti filmi ve III. Selim hakkında VikipediAnsiklopedisi'nden faydalanılmıştır.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@