19.05.2014, 21:30 599

İSMET EKER PANELİ HAKKINDA DEĞERLENDİRMEM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Çorum Valiliği himayesinde Hitit Üniversitesi desteği ile organize edilen Hitit Söyleşi Günleri toplantılarından bana gönderilen broşür nedeniyle haberdar olmuştum.
Yazmakta olduğum Çekva 15 Yaşında kitabının Çorum Temsilciliği ile ilgili olan bölümünü, son defa gözden geçirmek ve tamamlamak için Çorum’da bulunduğum günlerde yapılan bu söyleşilerin 4.’süne katılmak imkanını buldum.
Panelin konusu “Osmanlıdan Cumhuriyete Geçiş Sürecinde İSMET EKER” idi. Panelin yönlendiriciliğini Hitit Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Gökhan Kaya yaptı. Panelde öğretme Mahmut Şener merhum Çorum Milletvekili İsmet Eker’in yaşamı ve politik çalışmaları hakkında bilgi verdi ve kendisi hakkında yazmış olduğu kitaptan fazla bir yayın bulunmadığını belirtti. Karadeniz Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. İskender Tuluk ise kendisinin Bayat Köyü’ndeki çiftliği ve konağı hakkında mimari bakımdan bir değerlendirme yaptı.
Panel sonunda sorulara geçilmeden Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru, İsmet Eker’in müze haline getirilmek üzere 99 yıllığına ailesi tarafından Valiliğe devir edilen konağının durumu ve buraya eklenmesi için temasların yürütüldüğü kahya evinin, ahırların, siloların ve diğer müştemilatın bulunduğu II. Kısım hakkında aydınlatıcı bilgiler verdi.
*
Ben de soru-cevap kısmında söz aldım, şehrimizin kültür hayatına katkıda bulunan bu söyleşileri tertipleyenlere teşekkür ettim ve kısaca aşağıdaki konulara temas ettim.
•Başlatılmış olan Hitit Söyleşi Günleri toplantılarının devam ettirilmesi gerektiğini, böylece şehrimiz ile ilgili konuların gün ışığına çıkarılacağını, kayıt altına alınacağını,
•İki panelistin de İsmet Eker hakkındaki çalışmalarını genişleterek sürdürmelerinin faydalı olacağını,
•1914 yılından 1950 yılına kadar Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde Çorum mebusluğu (milletvekilliği) yapmasına ve Cumhuriyet’in Mecliste ilanı esnasında Başkanlık Kürsüsünde Başkan Vekili olarak yer almasına rağmen kendisinin şehrimiz yetkilileri tarafından gereken şekilde tanıtılmadığını ve şehrimizin bir caddesine veya sokağına isminin verilmesi gerektiğini,
•İsmet Eker Çiftliği ve Konağı’nın bir an önce işlevsel hale getirilmesini, burada kendisi ile ilgili özel bir müze bölümü oluşturulmasının çok yerinde olacağını, ifade ettim.
*
Panelden sonra Ali Özüdoğru, Mehmet Bayrak, Gökhan Kaya, İskender Tuluk, Mahmut Şener, Hasan Tuluk, Abdulkadir Ozulu, Ethem Erkoç ile birlikte oturduk çay içtik bu toplantıda konuşulan konular ile Çorum’un kültürel hayatı hakkında sohbet ettik.
Bu arada ben Katipler Konağı karşısında yer alan Çerkez Şeyhi Ömer Lütfi Efendiye ait aynı zamanda misafirhane, tekke ve mescit olarak kullanılan konağın yıkılıp yok olduğunu büyük bir üzüntü ile öğrendim. Çorum’a dini alanda büyük hizmetler vermiş bir zatın hatırasının korunamamış olması konusu uzun yıllar tartışılacaktır.
*
Şehrimizin yetiştirdiği İsmet Eker gibi değerlerin unutulmaması için özel gayret gösterilmelidir. Kent Müzesinin bir an önce açılarak onların burada tanıtılması sağlanmalıdır.
Çorum, 18 Mayıs 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@