“İskilip’in potansiyeli yüksek”

Avrupa Birliği ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü LEADER yaklaşımı kapsamında İskilip Yerel Kalkınma Stratejisi Plân ve Proje Toplantıları’nın üçüncüsü gerçekleştirildi.

İskilip 03.12.2014, 21:53 03.12.2014, 23:54
1279
“İskilip’in potansiyeli yüksek”
Avrupa Birliği ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü LEADER yaklaşımı kapsamında İskilip Yerel Kalkınma Stratejisi Plân ve Proje Toplantıları’nın üçüncüsü gerçekleştirildi.

İskilip Metin Alkan Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda dün düzenlenen toplantıya Kaymakam Şuayib Gürsoy, Belediye Başkanı Recep Çatma, AB Komisyonu Tarım Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü Türkiye Sorumlusu Iwona Listzwan, Tarım Bakanlığı temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin başkanları, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

İskilip Kaymakamı Şuayib Gürsoy, AB yetkililerine ilçe hakkında genel bir bilgi aktarımı yaptıktan sonra el sanatları, meyve yetiştiriciliği, turizm ve kültürel miras gibi birçok alanda hazırtladıkları eylem plânları için projenin Türkiye Sorumlusu Listzwan’dan destek istedi.

AB Komisyonu Tarım Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü Türkiye Sorumlusu Iwona Listzwan ise İskilip’in el sanatlarını anlatan bir kitabı uzun süre incelemesinin ardından “Burasının neden LEADER projesi kapsamında değerlendirildiğini şimdi daha iyi anlıyorum.” diyerek İskilip’in yüksek bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti.

Belediye Başkanı Recep Çatma ise LEADER uygulamaları için Türkiye’de Şanlıurfa’nın Birecik ilçesi ile birlikte İskilip’in pilot ilçe seçilmesinin ilçe için çok önemli bir fırsat olduğunu belirterek, tüm kurumların işbirliği hâlinde çalışmalarının önemine değindi. Başkan Çatma, çabalarından dolayı Kaymakam Şuayib Gürsoy’a ve tüm emeği geçenlere teşekkür ederek Belediye olarak her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi.

İskilip’in Yerel Kalkınma Stratejisi’nin hazırlanmasına yönelik toplantıda ayrıca STK temsilcileri ve diğer katılımcıların görüş ve önerileri de alındı.

Türkiye’de Urfa-Birecik ve İskilip olmak üzere iki ilçede uygulanan Yerel Kalkınma Stratejisi kapsamında önümüzdeki süreçte veriler toplanacak ve değerlendirme raporları hazırlanarak çalışmada görev alacak kişi ve kurum temsilcileri belirlenip uygulama aşamasına geçilecek.
(Recep SERBES)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 23 Eylül 2020
İmsak 04:57
Güneş 06:22
Öğle 12:38
İkindi 16:02
Akşam 18:43
Yatsı 20:02

Gelişmelerden Haberdar Olun

@