İskilip Meslek Lisesi kendi elektriğini kendisi üretecek

İskilip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından, “Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Artırılması Projesi” kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığına sunulan, “Alternatif Enerji Sistemleri” isimli projenin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

İskilip 20.10.2014, 23:17 20.10.2014, 23:19
1033
İskilip Meslek Lisesi kendi elektriğini kendisi üretecek
İskilip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından, “Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Artırılması Projesi” kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığına sunulan, “Alternatif Enerji Sistemleri” isimli projenin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

İskilip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya İskilip Kaymakamı Şuayib Gürsoy, İskilip’te bulunan sivil toplum örgütü temsilcileri ve oda başkanları, Çorum sanayisinden 50’ye yakın işletme sahibi ve eğitimciler katıldı.

Proje açılışında konuşan proje koordinatörü Bayram Gökbulut, “Hazırladığımız proje, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Kalitesinin Arttırılması programına yönelik olarak “Alternatif Enerji Sistemleri” konusunda sunuldu. Proje ön teklif, asıl teklif ve sözleşme imzalama süreci yaklaşık olarak iki yıl sürdü. Projemiz Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı tarafından uygulanmaya değer bulunduktan sonra imzaladığımız sözleşme ile 1 Eylül 2014 tarihinde resmen uygulanmaya başladı. Proje tüm dünyada en önemli konu olan alternatif enerji sistemleri rüzgâr ve güneş enerjisi eğitimleri üzerine hazırlandı. Projeye okulumuzdan 10 teknik öğretmen, proje ortağımız olan Gazi Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulundan 4 akademisyen ve özel sektörden bir mühendis katılacak. Projede mümkün olan tüm bileşenleri bir araya getirerek okul, üniversite ve özel sektörü bir araya getirmeye çalıştık. Proje içeriğinde projeye katılacak öğretmen ve akademisyenler ilk aşamada 60 saat Teknik İngilizce eğitimi alacaklar. Teknik İngilizce eğitiminden sonra 60 saat rüzgâr ve güneş enerjisi üzerine eğitimler alacaklar. Eğitimler sonrasında katılımcılar Almanya’ya iki hafta süreyle rüzgâr ve güneş enerjisi sistemlerinin uygulamalarını yerinde görüp inceleyecekler.

Proje ürünü olarak da okula ait 150 kişilik öğrenci pansiyonuna 15 adet güneş enerjisi paneli ve bir adet küçük çaplı rüzgârgülü kurularak enerji üretilecek. İskilip’te bir ilk olacak uygulama hem elektrik üreterek okula katkı sağlayacak, hem de çevreye örnek olacak.

Proje sonrası okul olarak güneş ve rüzgâr enerjisi üzerine Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak hizmetiçi eğitim kursları açarak bu konuda kendisini geliştirmek isteyen öğretmenlere ve çevreye destek sağlanacak. Bu proje bir yıl sürecek ve 173.000 Avro bütçe kullanılacak” dedi.

İskilip Kaymakamı Şuayib Gürsoy ise, “Avrupa Birliği projeleri sayesinde köyünden il merkezine gitmeyen öğrenciler var. Bu öğrencilerin bu projeler sayesinde yurt dışına gidiyorlar ve orada eğitim alıyorlar. Yurt dışına gidip gelen öğrencileri izlediğimiz zaman daha net karar verdiklerini görebiliyoruz. Ben tekrar emeği geçenlere teşekkür ediyor, projenin ilçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLERİN ROBOT GÖSTERİLERİ BÜYÜK İLGİ ÇEKTİ
Proje açılışına katılan misafirlere daha sonra okulun atölyeleri gezdirildi. Atölyeleri gezen işletme sahipleri tamamıyla okulun ve öğretmenlerin kendi imkanlarıyla yapmış oldukları CNC tezgahı ve öğrencilerin yaptığı robot gösterileri büyük bir ilgi çekti.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:02
Güneş 06:26
Öğle 12:36
İkindi 15:57
Akşam 18:37
Yatsı 19:55

Gelişmelerden Haberdar Olun

@