Çanakkale Ruhu İskilip’te de yaşatıldı

İskilip’te 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü nedeniyle etkinlikler düzenlendi.

Çanakkale Ruhu İskilip’te de yaşatıldı

İskilip’te 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü nedeniyle etkinlikler düzenlendi.

21 Mart 2019 Perşembe 20:30
Çanakkale Ruhu İskilip’te de yaşatıldı

Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Garnizon Komutanı Per. Tğm. Erkan Ulukaya’nın günün anlam ve önemine uygun konuşması ile devam etti.

Çelenk koyma töreninin ardından, şehitlere ait mezarların topluca ziyareti ve kabirlerin başında Kur’an-ı Kerim ile dua okunması takip etti. Kabir ziyareti sonrası Şehit aileleriyle birlikte İskilip’te ilk kez açılan İskilip Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği ziyaret edilerek açılışı gerçekleştirildi.

Törene Kaymakam Bayezit Bestami Alkan, Garnizon Komutanı Per Teğ Erkan Ulukaya, Belediye Başkanı Recep Çatma, İskilip MYO Müdürü Prof Dr. Muammer Cengil, İlçe Jandarma Komutanı Jan. Tğm. Ziya Balcıoğlu, Emniyet Müdürü Erol Karasu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Atcıoğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri gaziler, şehit yakınları, okul müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Ziyaret sonrası 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü’nün 104. yılı ilçe programı öğretmenevinde İskilip Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programla devam etti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Atcıoğlu’nun günün anlam ve önemini belirten yaptığı konuşmada amaçlarının geçmişteki savaşların zaferleriyle mutlu olmak değil, vatan savunması, hürriyeti için bir ölüm kalım mücadelesi olan bu zaferi gelecek nesillere anlatmak olduğunu anlatan Süleyman Atcıoğlu, geçmişi hatırlayamayanların, onu bir kere daha yaşamak zorunda kalacaklarını dile getirdi.

Şiirler ve orotoryo gösterileri beğeniyle izlenirken programda Çanakkale konulu röportajlar ve Çanakkale Türküsü klibi de yer aldı.

ilçe genelinde düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlerin ödüllerini almalarının ardından İskilipli şehitleri hatırlatan slayt gösterimi yapıldı. Program bitiminde konuklara Çanakkale Savaşı'nın son günlerinde çıkan menü olan üzüm hoşafı ve kuru ekmek ikram edildi.

İskilip Öğretmenevindeki ilçe programının ardından şehit aileleri ve gaziler onuruna verilen yemek ve şehit aileleri ve gazilere hediyelerin dağıtılması ile program sona erdi.(Haber Merkezi)

Son Güncelleme: 22.03.2019 13:43