11.03.2014, 22:04 2265

İSKİLİP DOLMASI HAKKINDA

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Geçen haftaki yazımda, ÇEKVA Bayanlar Kolu'nun toplantısından ve burada ikram edilen '' İskilip Dolması'' hakkında sizleri bilgilendirmiştim.
Ben de uzun süre İskilip Dolması ile ilgili bilgiler edinmiştim. Yeğenimin katılamadığım düğününde erkek tarafı İskilipli olduğu için bu yemek ikram edilmişti. Düğüne katılan kızım dönüşünde bana bu yemeğin ne kadar güzel ve farklı olduğunu anlatmıştı.
Benim ilk defa İskilip Dolmasını tatmam, Dalgıçlar firmasının İskilip'te inşa ettiği yol şantiyesini tanıtmak için yaptığı davette gerçekleşti. O zaman bana bu yemeğin nasıl hazırlandığı ve pişirildiği de anlatıldı.
Eminim ki siz okurlarımın bir çoğu da bu yemeğin ne olduğunu merak ediyorsunuzdur.
Çorum mutfağı ile ilgili yayınlanan “Çorum Mutfağına Güzelleme” kitabının tanıtımı için verilen davette de karşılaştığım tanınmış gurme ve yemek yazarı Sahrap Soysal'ın Hürriyet gazetesinde ''İskilip dolması'' hakkında yazdığı yazıyı aşağıda sizlerle paylaşmayı istiyorum.
* * *
Çorum deyince aklınıza sadece leblebi mi geliyor? Yoksa siz de İskilip dolmasını bilir misiniz?
Bilmeyenler ve tatmamış olanlar için belirtmekte yarar var; adına aldanmayın, bu yemek dolma değil. Yapılışında kullanılan özel torbaların adı ''ca'' olduğu için yemek '' ca dolması'' diye de biliniyor.
İskilip dolması aslında Çorum'da sadece özel günlerde yani düğün, sünnet gibi törenlerde yapılır. Yemeğin günlük hayata girmemiş olmasının nedeni, hem zahmetli ve ustalık gerektiren yapımı hem de büyük kazanlarda ve çok uzun sürede pişiriliyor olmasıdır.
Dediğimiz gibi, düğünlerde ikram edilir bu yemek ve yaklaşık 18 saat piştiği için düğünden bir gün önce pişirilmeye başlanır. Her yemekte olduğu gibi İskilip dolmasında da yemeğe tadını veren, kullanılan tereyağının, etin ve pirincin özel olmasıdır.
Pirinç bol miktarda tereyağıyla ve soğanla kavrulduktan sonra ca denilen büyük bez torbalara koyulur. Büyük, yüksekliği 1 m kadar olan kazanların dibine et ve et suyu konur. Kazanın ortasına bir saç ayağı yerleştirilir ve torba ortasına, etle temas etmeyecek şekilde yerleştirilir.Kazanın kapağıyla kazan arasına hamur sıkıştırılır ki düdüklü tencere etkisi yapsın.(kazanın kapağında çok küçük bir delik bulunur) Kapanan kapağın üzerine de açılmasın diye ağırlık konur.
Kazan odun ateşinde ertesi günün ilk ışıklarına kadar pişer. Yani düğün sabahına kadar. Daha sonra da etin buharıyla pişmiş olan pilavın üzerine et suyu gezdirilir. Üzerine dana butlarından bolca yerleştirilir.ve ikram edilir..
Çorumlu olanlar bilirler İskilip dolmasının ne muhteşem bir lezzet olduğunu. Olmayanlara ise tavsiyem, en kısa zamanda Çorum'a gidip tadına bakmaları...
* * *
Ben de yazara katılıyorum ilk fırsatta bu leziz yemeği tadınız.
İstanbul, 9 Mart 2014
Sahrap Soysal, ''İskilip dolması'', Hürriyet- Kelebek, 4.7.2011,
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@