05.12.2017, 00:29 710

İSKİLİP DERNEĞİ KURUCUSU ŞABAN GÜNDÜZ RAHATSIZLANDI!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

İstanbul’da bulunan Çorumlu hemşehrilerimizin her zaman birlik ve beraberlik içerisinde yaşaması ve dayanışma içinde olması için gayret gösteren 2005 yılında kurulan Çorum İli İskilip İlçesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin Kurucu Başkanı olan Şaban Gündüz’ün 13 Ekim 2017 tarihinde bir beyin kanaması geçirdiğini Çorum Arifegazili Derneği Başkanı Sururi Onan bana bildirdi.

Kendisinin sağlık durumunu Sururi Onan’a ve oğlu Osman’a sık sık telefon ederek takip ettim. Allah’a şükür vücutta büyük hasarlar yaratabilen bu beyin kanaması Şaban’da kalıcı önemli bir hasar bırakmadı. Yoğun bakımda tedavi gören Şaban’ın bilincinin yerine gelmesi, vücudunda bariz bir inme olmaması ve hastanedeki yer darlığı nedeniyle 19 Ekim 2017 tarihinde taburcu edildi ve tedavi evinde sürdürüldü.

Kendisiyle ve Sururi ile yaptığım telefon görüşmelerinden sağlığının daha iyi olduğunu öğrendim ve Sururi ile birlikte ziyaretine geleceğimi söyledim. Bu Cumartesi günü evinin yerini bilmediğim için Sururi ile buluşarak Şaban’ın Gaziosmanpaşa’daki evine ziyarete gittik. Sururi ile birlikte Osmanlı arşiv uzmanı olan hemşehrimiz Şakir Duran da bu ziyarete birlikte geldi.

Evinin kapısını çaldığımızda Şaban bizi kapıda karşıladı. Kendisinin sapasağlam ve düzgün konuşur bir durumda olması beni çok sevindirdi. Bugüne kadar İstanbul’da İskilip Derneği’nde idareci olarak ve Çorumluların her türlü faaliyetine katkıda bulunan Şaban’ın geçirdiği beyin kanaması nedeniyle evine kapanabileceği düşüncesi beni çok korkutmuştu. Bunun böyle olmadığını görmek şahsım adına ve Çorum tanıtımı adına beni çok olumlu etkiledi. Evinin misafir odasında kendisiyle birlikte çektirdiğim fotoğrafı sizlerle paylaşıyorum.

4 Çorumlu bir araya gelince Çorum’dan, Çorum’un tanıtılma faaliyetlerinden, İstanbul’daki Çorum ile ilgili vakıf ve derneklerden ve faaliyetlerinden bahsettik. Bu arada Sururi geçen haftalarda 16-19 Kasım’da, Çorum Valiliği himayelerinde, Çorum Belediyesi işbirliğiyle Ankara’da düzenlenen 4. Çorum Tanıtım Günleri’ne katıldığını ve bu faaliyetin çok başarılı olduğunu bizlere anlattı.

Bu anlatımda beni en çok memnun eden tanıtım günlerine Ankara’da yaşayan tüm Çorumluların birlik ve beraberlik içinde katılmaları olmuştur. Temenni ederim ki bundan böyle Çorum’da diğer illerde yapılacak tanıtım toplantılarına ve her türlü faaliyete tüm Çorumluların aynı şekilde katılımı sağlanır. Sohbetimizin sonunda Sururi bir Çorumlunun lokanta müdürlüğünü yaptığı yerde bir akşam yemeğine bizleri götüreceğini söyleyince Şaban’ın evinden hep birlikte ayrıldık.

Gaziosmanpaşa genellikle İstanbul’da en çok olayların çıktığı ve huzursuzluğun yaşandığı alt gelir grubunun oturduğu bir bölge olarak tanınmasına rağmen son yıllarda Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin de katkı ve yönlendirmesiyle çok sayıda kamu binası yanında özel teşebbüs tarafından yeni binalar inşa edilmesiyle belirgin bir değişim ve gelişim sağlanmıştır.

Burada inşa edilen Avrupa Konutları Sitesi içinde 3100 daire ve çok sayıda sosyal donatı yapısı da bulunmaktadır. Bu sosyal yapılar arasında Paşa Köşkü Kompleksi (Kuruluşlar bütünü) yer almaktadır. Paşa Köşkü Lokanta Müdürü Sungurlulu Bircan Koçer bizi rahat sohbet edebileceğimiz özel bir odada leziz yemeklerle ağırladı. Yemek sonrasında çaylarımızı içerken İskilip, Sungurlu ve Çorum ile ilgili konular üzerinde sohbet ettik. Bu arada birlikte bir fotoğraf çektirdik.

Bu arada beni bakanlığım dönemimde Çorum’a, İskilip’e ve Sungurlu’ya neler yaptığım konusunda sorguladılar. Ben de yaptıklarımı kendilerine anlattım. O dönemin Çorum Belediye Başkanı Turan Kılıççıoğlu ve Sungurlu Belediye Başkanı Yılmaz Akyol vefat ettiklerinden dolayı Sururi o dönemin İskilip Belediye Başkanı Metin Kalyoncu’yu arayarak benim İskilip’e neler yaptığımı sordu. Metin Kalyoncu da kendisine hepimizin duyacağı şekilde telefon açtı. Metin Kalyoncu Sururi’ye, “Bakanım o dönemde İskilip’e çok destek oldu ve katkıda bulundu” dedi.

Bu arada ben o dönemde İskilip’i ziyaretim esnasında kendisinin muhakkak kurtarılmasını istediği Redif Kışlası’nın yeniden ihya edilmesi ihalesinin birkaç ay önce yapıldığını söylediğimde büyük mutluluk duyduğunu ve sevincini ifade etti.

Soldan sağa Şakir Duran, Şaban Gündüz, Ahmet Samsunlu, Bircan Koçer, Sururi Onan.

Bu yazıma son verirken masamızda dile getirilen bir temenniyi de Çorum Valimiz ve Belediye Başkanımız ile paylaşmayı istiyorum. Nasıl Türkiye Hükümeti’nde yurt dışı Türkleri ile ilgilenen bir Bakanlık varsa, Çorum’da da Çorum dışında yaşayan Çorumlular teşkilatı ve gereğinde en azından masası kurulmalıdır.

Hiçbir şey beklemeden İstanbul’da Çorum için koşturan Şaban Gündüz ve Sururi Onan’ın faaliyetleriyle ilgili izlenimlerimi köşemde sizlerin değerlendirmenize sunacağım.

İstanbul,4 Aralık 2017

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
açık
banner303
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@