19.06.2014, 22:02 511

IRAK’LA İLGİLİ KAYGILARIM !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Her ne kadar güncel siyasi sorunlara dönük yazılar yazmama kararım devam etmesine rağmen zaman zaman yurt dışı ile ilgili sorunlarımız ve ilişkilerimiz hakkında yazılar yazıyorum. Bu yazılarımda Kıbrıs, Kerkük, Balkanlar, Avrasya, Kafkasya, Doğu Türkistan, Avrupa Birliği, ABD ile ilişkiler ve Ermeni sorunu gibi konuları ele aldım ve görüşlerimi sizlerle paylaştım.
Bugünlerde Türkiye ve Türk halkı, Ortadoğu’da yaşanan siyasi kargaşa ve huzursuz ortamdan çok etkilenmekte ve kaygı duymaktadır. Yıllardan beri Suriye’de yaşanan iç savaş şimdi Irak’a da taşınmıştır. Amerika’nın Irak’ı işgal etmesinden beri kendilerince arzulanan huzur sağlanamadığı gibi ABD Başkanı Obama’nın 2012 yılında Irak’tan çekilme kararı, Irak’ı daha belirsiz bir siyasi ortama sürüklemiştir.
Irak’ta bugün merkezi hükümet ülkenin her tarafında etkili olamamakta ve hükmünü sürdürememektedir. Bunun ana nedenlerinden birisinin mezhep ayrımcılığı olduğu belirtilmektedir. Bugün Irak’ta tam bir iç savaş vardır. IŞİD(Irak Şam İslam Devleti örgütü) ismindeki örgüt ABD işgalinden beri dışlanan Sünni kesimin desteğini de alarak Kuzey Irak’ı, Musul’u ve Saddam’ın doğduğu şehir olan Tikrit’i ele geçirdi ve Bağdat’ı tehdit ediyor. Ele geçirdiği kentler ve yerleşimler arasında Türklerin çoğunlukta bulunduğu Telafer de bulunuyor. Şu anda diğer bir Türk kenti olan Tazehurmatu Irak Türkmen Cephesi(ITC) mensubu 1500 gönüllü Şii ve Sünni Türk tarafından birlikte korunuyor. IŞİD’in bu taarruzu, Kürt Bölgesel İdaresinin yıllardan beri sahip olmayı istediği Kerkük’e korumayı amaçladığını belirterek girmesine imkân verdi. Kerkük ve Musul şehirleri ve etrafı IŞİD’in taarruzuna kadar merkeze bağlı ve Bağdat’ın kontrolünde idi.
Şu anda Irak, gayrı resmi olarak üçe bölünmüş durumda Güney’de Şii Araplar, Kuzey Doğu’da Kürtler ve Kuzey Batı’da da Sünni Araplar hâkim durumda. Irak ile ilgili İngilizlerle yaptığımız 1926 Antlaşmasına göre varlığından bahsedilen ve herhangi bir hücuma uğramaları durumunda Türkiye tarafından korunacağı belirtilen ve sık sık sayıları üç milyona yaklaştığı söylenen Türkmenlerin hâkim olduğu bir bölge yok. Türklerin yaşadıkları bölgeler bu kargaşa başlamadan önce çoğunlukla Sünni Arapların yaşadığı ve Bağdat’ın kontrolündeki bölgede bulunuyordu. Bir kısmı da Kürt Bölgesel İdaresi’nin hâkimiyetinde bulunan bölgede idi. Bugün Hürriyet gazetesinde yayınlanan aşağıdaki haritada da görüldüğü gibi Irak’ta Türklerin varlığının olduğu bir bölge bulunmamaktadır. Bu varlığın korunamamış oluşu çok üzücüdür.Türk topluluklarının nerede olursa olsun maddi ve manevi şekilde desteklenmesi gerektiğine inanan bir Türk olarak, Irak Türklerinin(Türkmenler) kaderleri ile baş başa bırakılmasına bir anlam veremiyorum. Neden Kıbrıs’ta olduğu gibi Irak Türkmenlerine destek veremedik ve yanlarında olamadık? Bu noktada; 2003 yılında ABD ile birlikte Irak’a girerek hem sınırlarımızı güvence altına alabilir, hem de Kuzeyde Türk hududuna yakın bölgede yaşayan Türkleri bir araya getirerek Kıbrıs’taki gibi bir oluşum meydana getirme imkânına kavuşabilirdik diye düşünüyorum. Ne yazık ki bu imkânlar geride kaldı.
Basında yer alan haberlere göre ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Irak Şam İslam Devleti örgütünün(İŞİD) başlattığı krizin Türkiye ve İran’a da sıçrayabileceğini söylemiş.
Şu anda en büyük temennim; Hillary Clinton’un söylediğinin gerçekleşmemesi ve önlenmesi için gereğinin yapılması, bölgede huzur sağlanması, Musul’da tutsak tutulan konsolosluk mensupları ile Türklerin kurtarılması ve Irak Türkmenlerinin öldürülmelerinin ve kentlerinin yok edilmesinin önlenmesidir.
Antalya, 22 Haziran 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@