22.07.2017, 00:31 193

İNSANOĞLU

Salim SAVCI

Salim SAVCI

İnsanoğlu bu! Aç gözlü olabilir. Elinde tavuk vardır, kaz da ister. Kazı da elde eder. Bu kez elimde koyunum da olsun diye direnir. Kendine gelip de, b enim bir tavuğum var diyemez. Şükretmeyi de asla aklına getiremez. Çünkü o kişi, elindekiyle yetinmeyi bilemez.

Susayan bir yolcu için, bir bardak su bir hayattır. Suyu bulan bir minik ise bir parça ekmek ister. Şimdi soruyorum size; ne zamandan beri bu denli cimri, bu kadar aç gözlü, bu denli umursamaz olduk?

Bugün, öyle bir noktaya geldik ki, dünya batmış olsa, kimsenin umurunda değil. İşte o zaman, kendimize sormamız gerek. Yaşadığımız bu alemde bu kadar değersiz, bu denli küçük isek, neden kendimizi büyük görüp, küçük şeylerle mutlu olmayı bilemiyoruz. Mutlu olmak için mutlaka milyarder mi olmamız gerek? Ucu ucuna yeten maaşın, giyecek giysinin, yiyecek yemeğin, aileyi şenlendiren çocuklarımız var ise acaba bu dünya bizlere yetmez oldu?

Mutlu bir aileye sahip olup, durumlar ıbizim kadar olmayan insanları görüp halimize şükretmemiz gerekmez mi?

Durumu bizlerden daha kötü insanları görmekteyiz. Bundan niçin ders almıyoruz? Sorarım sizlere, kendimizi neden bu denli bilmez olduk?

Lütfen hayata, 45 dereceden bakmayı alışkanlık haline getirmeyin. Dünyada mutlu olunacak o denli güzel şeyler var ki, onlar sizi sımsıkı sarmalamıştır. Bunu algılamanız ise sizin kişiliğinize bağlıdır.

Bu dünyada mutlu olabilmeniz için en uygun şartlar size sunulamamış ise, biraz değil, aklınızın temiz yanını lehinize kullanın. Kötü ve beğenilmeyen yanlarını kullanmak isteyen açık gözlülere bu olanağı vermeyin. Şunu da asla unutmayın, akıl ve işlevi bu dünyada yalnız insanlara verilmiştir!

Bunun kestirme yolunu bulmak da okumayı bilinçli yapabilenlerin elindedir. Diyeceksiniz ki, hemşerim nereden biliyorsun... işte düşündürücü cevabımız;

-Bu dünyada bilinçli okuyanlar arabalarını dağlardan aşırırlar. Okumayı anlamında yapamayanlar düz ovada şaşırırlar!

Nereden biliyorsunuz, diyenlere;

-Gelişmiş ülkelerden sayılan Japonya’da bir Japon bir yılda 25 kitap okumaktadır.

-Bizim ülkede de altı kişide biri kitap okumaktadır. Bu da böyle biline, benim değerli hemşerim!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@