Anadolu, Asya kıtasının batıya uzanan, üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımadasıdır. Toprak altı ve toprak üstü zenginliklere sahiptir. Tarihte pekçok beylikler, devletler hatta imparatorluklara hayat vermiştir.

Dünyada her devlet, bir yere kurulur. Akıl, bilim, mantıktan nasibini alamaz ise bir günde çöker gider.

Anadolumuzun son imparatorluğu da Osmanlı İmparatorluğudur. Osmanlı İmparatorluğu, son paragrafta vereceğimiz beş ana ilkeyi anlamında yaşatamadığı için çökmüştür.

Türk toplumunun bir ana özelliği vardır. Türk toplumu; tutsak yaşayamaz, özgür yaşamayı da bilir. Nitekim Türk toplumun yedi devlete karşı bir Kurtuluş Savaşı vererek Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur. Parlamenter demokrasiyi seçerek 90 yılda geri kalmışlıktan, gelişmekte olan ülkeler düzeyine erişmiştir. Ama, şimdi tek bir amacı vardır. Gelişmiş ülke olmaktır.

Türkiye Cumhuriyeti kurulşuundan bu tarafa Milli Eğitim Bakanlıklarında okullarda müfredat programı denemeleri yapmıştır. Beklenen değişiklik eğitim ve öğretimde;

1-Okumayı,

2-Düşünmeyi,

3-Değerlendirmeyi,

4-Paylaşmayı,

5-Uygulamayı anlamında getirebilirse “gelişmiş ülkeler” düzeyine kısa zamanda çıkabiliriz. Aksi halde, gelişmekte olmaktan geri kalmış ülkeler durumuna düşebiliriz!

İnsanlık borcumuzun yerine gelmesi dileğiyle!..

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner155