15.03.2017, 00:08 205

İNSANLARLA YAŞAYAN İKİ SÖZCÜK

Salim SAVCI

Salim SAVCI

İnsanların çoğu yuvarlak konuşmaları sevmezler. Hemen beyinlerinden bir uyarı alırlar. Bu iki sözcüğü açıklamak zorunda kalırlar.

İnsan, bir canlıdır. Hem de canlıların en gelişmişidir. O gelişmeye de, kafatası korumasında bulunan beyinde ki “akıl” ve işleviyle sahip olmuştur.

İnsanlar; oksijen, su ile besinlerin bulunduğu bir ortamda yaşarlar. Beslenme konusundan söz açılınca karşılarına DOYMA ile KANMA sözcükleri çıkar. Onlar da insanlardan açıklama beklerler. Şöyle ki:

DOYMA: Doymak eylemidir. Doymak mastarından alınmıştır. Eylem ise; bir fiilin ele alındığı iştir, harekettir ve bir oluştur.

DOYMAK: Bir insanın açlığı kalmayıncaya kadar besinler yemesidir. Bir başka deyimle de, bir insanın tokluk duymasıdır.

DOYMAYI BİLMEK: Yenilen besini yeterli bulmak ya da kafi görmektir.

KANMA: Kanmak mastarından alınmıştır. İçecekler için kullanılır.

KANMAK: Bir mastardır. Tüm içecekler için kullanılır. İçeceklerden birini seçip doya, doya içmiş olmaktır. Bir yerde de, içilecek miktarı yeterli bulmaktır. İnsanın beslenmeye ters düşeceğini bilmesidir.

Bu açıklamalardan anlaşılacağı üzere, DOYMA ile KANMA, birer eylemdir. Bu eylemin komutunu da veren bir merkez vardır. Bu da; her insanın sahip olduğu beyindeki AKIL’dır. Beyini inandırmak yani ikna etmek de insana düşen bir görevdir.

İnsanlar doyma ile kanmayı bilmeleri demektir. Bu nedenle insanlar bir ömür boyu sağlıklı yaşamayı amaç edinirler. Bir gün de, herhangi bir nedenle dünyaya son bir kez bakıp gözlerini kapatırlar. Dünyanın, değişmez yasası da budur. Çünkü; dünyaya gelen, kesinlikle bir gün de gider!

Kaynakça: Can Boğazdan Çıkar-Mehmet Ali Bulut-İstanbul-Hayat Yayınlarından esinlenerek

SALİM SAVCI’nın tüm kitaplarını Osmancık Kardeş Kitap Kırtasiye’den temin edebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@