09.01.2017, 02:40 187

İNSANLARDA YAŞAYAN İKİ SÖZCÜK

Salim SAVCI

Salim SAVCI

İnsanların çoğunluğu yuvarlak konuşmaları sevmezler. Hemen beyinlerinden bir uyarı alırlar. Bu iki sözcüğü açıklamak zorunda kalırlar.

İnsan, bir canlıdır. Hem de canlıların en gelişmişidir. O gelişmeye de, kafatası korumasında bulunan beyindeki “akıl” ve işleviyle sahip olmuştur.

İnsanlar; oksijen, su ile besinlerin bulunduğu bir ortamda yaşarlar. Beslenme konusunda söz açılınca karşılarına DOYMA ve KANMA sözcükleri çıkar. Onlar da insanlardan açıklama beklerler. Şöyle ki;

DOYMA: Doymak eylemidir. Doymak mastarından alınmıştır. Eylem ise; bir fiilin ele alındığı iştir, harekettir ve bir oluştur.

DOYMAK: Bir insanın açlığı kalmayıncaya kada besinler yemesidir. Bir başka deyiml de, bir insanın tokluk duymasıdır.

DOYMAYI BİLMEK: Yenilen besini yeterli bulmak ya da kafi görmektir.

KANMA: Kanmak mastarından alınmıştır. İçecekler için kullanılır.

KANMAK: Bir mastardır. Tüm içecekler için kullanılır. İçeceklerden birini seçip doya doya içmiş olmaktır. Bir yerde de içilecek miktarı yeterli bulmaktır. İnsanın beslenmeye ters düşeceğini bilmesidir.

Bu açıklamalardan anlaşılacağı üzere; DOYMA ile KANMA birer eylemdir. Bu eylemin komutunu da veren bir merkez vardır. Bu da; her insanın sahip olduğu beyindeki Akıl’dır. Beyini inandırmak yani ikna etmek de insana düşen bir görevdir.

İnsanlar, doyma ile kanmayı vücudun istediği oranda yapabilirlerse, sağlıklarını kazanmış olurlar. Bu durum ise insanların sağlıklı yaşamayı bilmeleri demektir. Bu nedenle insanlar bir ömür bouy sağlıklı yaşamayı amaç edinirler. Bir gün de, herhangi bir nedenle dünyaya son bir kez bakıp gözlerini kapatırlar. Dünyanın değişmez yasası da budur. Çünkü dünyaya gelen kesinlikle bir gün de gider!

Kaynakça: Can Boğazdan Gelir, Mehmet Ali Bulut, Hayat Yayınlarından esinlenerek, sayfa 183.

Çampınar, 6 Ocak 2017

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
12°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:33
Güneş 06:58
Öğle 12:29
İkindi 15:22
Akşam 17:51
Yatsı 19:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@