07.06.2014, 22:20 329

İNSANLARA ÖZGÜ BİR SÖZCÜK: SEVGİ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Dünyaya gelen her bebek, ilk kez sevgiyi, ana kucağında, annesinin memesini emerken öğrenir. Ömür boyu, sevgi sözcüğüne sahip çıkar. Toplumun her kesiminde sevgi ortamında yaşamak ister. Sevginin, bağlılık olduğunu içtenlikle kabul eder. Eşanlamlısı muhabbettir, ileri derecesi aşka kadar boyut kazanır. Her insanın yaşamında “insan olma” sembolü olarak yer alır gider. Onların şu alanlarında yaşam bulur.
1.Fizyolojik olarak; yeme ve içmeyi kucaklar.
2.Sosyal alanda; sevgi; insana özgü bir duygudur. Benimsemeyle başlar, yaşamın her alanında aranılan işlerin tümünü kapsar.
3.Manevi alanda; evrende bir maddi alem olduğunu kabul edenler, bir de manevi değerlerin olduğuna da inanırlar. İnanç konusunu kabul ederler.
Türk toplumunun çoğunluğu, en son dünyaya gönderien İslam dinine mensuptur. Arapça’dan Türkçemize geçen sözcüklerle sevginin gerekliliğini açıklarlar. Şimdi de;ş bunlara bir göz atalım.(*)
1-Muhabbet: Sözcük Arapça’dır. Dostça konuşmanın adıdır. Bazen de yarenlik olarak yerini alır. Çok zaman da sohbetlerde gönüllerde doğan sevgidir.
Muhabbetlerde, sevileni görme, ona kavuşma heyecanı ile bağlılık vardır. Bu bağlılık aşk aşamasına kadar götürebilir.
2-Merhamet: Sözcük Arapça’dır. Kısaca sevgiyi ifade eder. Sevgi ise, insan hayatının ön saflarında yerini alır. Sevginin tüm türevlerinin muhabbetten doğduğunu açıklar.
Merhamette, arılık (saflık) duruluk (berraklık) vardır. Hiçbir zaman bir katkı yer almaz.
3-Rahmet: Sözcük Arapça’dır. Sevginin belirtileri için kullanılır. Bir başka deyimle, anlamaktır, anlatmak için yapılan işlevlerdir.
Rahmet sözcüğü, çok yerde de muhabbet ile birlikte yer alır. Rahmet sözcüğü gönüllere, ferahlık ve huzur verir. İnsanların ruhsal dünyaarına ışık tutar. Ayrıca acıma ile şefkati de içerisine alır. Yufka yürdekli olmak ise, acıma duygusuun doğmasına neden olur.
Bu açıklamaları verdikten sonra, toplumumuz sevgi deyince şunları anlıyor.
-Sevgi; insanları gerektiğinde özveriye götürecek olan bir yoldur.
-Bir şeye ya da bir kimseye bağlılık duygusudur.
Sonuç olarak ifade etmek istersek; tüm insanlar sevgiler içerisinde doğarlar. Sevgiler içerisind eyaşarlar, bir gün de sevgiler içerisinde birbirlerine veda etmek ister.
(*) “Allah onları sever, onlar da Allah’ı severler.”
“Allah’ı seviyorsanız, gelin buna uyun ki Allah da sizi sevsin.”
“İman edenlerin Allah’a olan sevgileri her şeyden daha ileridir, kuvvetlidir.”
Kaynakça: Hazreti Peygamber’de sevgi ve muhabbet
Diyanet İşleri Bşk. Yayınları sayfa 19.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@