15.06.2016, 00:10 313

İNSAN TİPLERİNİ BİLİYOR MUYUZ?

Salim SAVCI

Salim SAVCI

İnsan Allahın yarattığı en gelişmiş varlıktır. Bir anne ve babanın ürünü olmamıza rağmen , dış ve iç yapılarımız (anotomilerimiz) birbirinden farklıdır. Bu farlılık; türleri ve tipleri oluşturur. hhiçbir insan birbirine benzemez.
İnsan doğar , büyür ekonomik durumlarına göre 21. Yüzyılda ailede, kreşlerde, ana okullarından başlayarak , imkanlarına göre; bir eğitim ve öğretim görürler. Bir ‘’kişilik’’ kazanarak toplumda bir birey olarak yerlerini alırlar ama, kişilikleri farklıdır.
Kişiliğin çeşitleri vardır. Bu yazımda ‘’kişiliğin’’ tanımını işlemek istiyorum.
KİŞİLİĞİN TANIMI: Kişilik sözcüğü Türkçedir. Arapça hayranlarımız var ya Arapçası ise ‘’ şahsiyet’’tir. Tanımı da şöyle açıklanır: ‘’Toplumsal hayatın içerisinde yer alan bireyin bir ömür boyunca karşılaştığı ve edindiği izlenimlerle oluşturduğu davranış özelliğidir.’’Kişilik sahibi olan insan, kendisine özgü özellikleri taşır. Kimsenin bir kopyası değildir. İnsan tipleri ve kişilik de her insana göre değişir. Bir toplumda beğenilen ve beğenilmeyen tipler de böylece oluşur. Biz burada beğenilmeyen insan tiplerini tanıtırken bunların karşıtları , pozitif bir düşünceyle ; beğenilen insan tipleri olarak meydana çıkacaktır.
İNSAN TİPLERİ
1) GERGİN İNSAN: Bu tür insanlar, sürekli olarak bir gerginlik içindedirler. Hem de
Kaygılıdırlar. Tedirginlik içerisinde kalırlar. Kaygılığı atamazlar. Tedirginlik içerisinde kalırlar. Normal olan komşuları ziyaret ile sofraya oturmada bile gerginlik yaratabilirler. Bunu da bırakamazlar.
2) KIZGIN İNSAN: Her şeye kızmaya hazırdırlar. Sürekli olarak burunlarından solurlar.
İletişimleri sürdüremezler. Hemen de öfkelenirler. Hiddetler,ini de söz ve hareketleriyle gösterirler. Normal bir konuşma yapamazlar.
3) KÜSKÜN İNSAN: Bu tip insanların neşesi yoktur. Dünyadaki hiç bir şeyden zevk alamazlar. Yaşamlarının coşkulu yanlarını bir türlü göremezler. Onlar için yaşamak bir yüktür.
4) SALDIRGAN İNSAN: Günlük hayatlarında uygarca iletişimde bulunamazlar. Sürekli olarak saldırı halindedirler. Bu saldırı, söz ve hareketlerine yansır. En sakin ortamlarda bile karşılarındakilere saldırırcasına iletişim kurarlar.
5) TUTKUN LUĞU VE DÜŞKÜNLÜĞÜ OLAN İNSAN: Bunların bir kısmı alışkanlık dediğimiz; sigara ve içki içmek- dedikodu yapmak, söverek konuşmak- kâğıt ve taş oyunları oynamaktan kendilerini alamazlar. Ancak sağlık nedeniyle bazı alışkanlıklarından vazgeçebilirler. Tutkunlukları arasında uyuşturucu kullanmak ile seks düşkünlüğüne de kapılabilirler. Bu arasa nesnel olmayan düşkünlük sahipleri de vardır. Onlar mükemmelcilik ile sahip oldukları gücün peşinde koşarlar.
6) PISIRIK İNSAN: Pısırık insanlar, saldırgan insanların yaptıklarının karşıtını yaparlar.
Sürekli olarak da her şeyi alttan almayı bilirler. Bunu da kesinlikle bir amaç için kullanırlar. Böylece başkalarını memnun etmek isterler. Kendi isteklerini öne çıkarmazlar.
7) YOBAZ(BAĞNAZ) İNSAN: Bu tip insanlar, kendilerine öğretilen düşünce ve inanç sistemine körü körüne bağlanırlar. Bunun dışında hiçbir şeyi dinlemezler. Her ülkede cahil yobaz olduğu gibi, okumuş yobazlar bile bulunabilir.
Bu tip insanlar, yalnız kendilerine öğretilenlere inanırlar. İnançlarını çevresindeki insanlara da kabul ettirmeye çalışırlar. Onları midelerinden yakalamayı da çok iyi bilirler.
Biraz önce toplumda beğenilmeyen insan tiplerini açıkladık. Beğenilmeyen insan tiplerinden ilham alarak her insan beğenilen insan tiplerinin özelliklerini bulabilir.
İnsanlar Akıl-Bilim-Mantık kitabımın konusunda açıklamaya çalıştığım gibi ilkelere göre hareket ederlerse her zaman beğenilen insan olurlar. Toplumlar da böyle insanları ister ve baş tacı ederler.
Kısaca ; ” POZİTİF VE NEGATİF DAVRANIŞLARI SERGİLEYEN İNSAN TİPLERİNDEN POZİTİF OLMAYI SEÇEBİLİRSEK İYİ İNSANIZ DEMEKTİR”
Kaynakça: İçimizdeki Çocuk- Doğan Cüceloğlu- Remzi Kitabeci- Sayfa: 27-28-29.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@