28.06.2017, 00:03 245

İNSAN GİBİ İNSAN OLMAK

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Her çocuk, bir anne ile bir babanın eseridir. Yalancılığı da ana kucağında “yalancı meme” ile öğrenir. Bir ömür boyu; ailede, mahallede, okullarda ve iş hayatında yalancılığın karşıtı olan doğruların yanında olması içtenlikle istenir. Bunlara karşın yalancılık geçmişte de, bugün de, yarın da yaşama ortamı bulur.

Her yalanda bir söylenen, bir ve bin dinleyen vardır. Yalan söyleyen aldatır. Yalanı dinleyen aldanır. Bu durum böyle gelmiş, böye gider denirse de eğitim öğretim doğruarnı, gerçeklerin yanında olduğu sürece yalan söyleyenler azalır. Doğruların yanında olanlar çığ gibi büyüdükçe büyür. Toplumlar geri kalmış ülkeler sayılırken, gelişmekte olan ülkeler düzeyine erişir. Bir gün de çağdaşlık yolunda parlamenter sistemin öncüleri olurlar, gelişmiş ülkeler düzeyine erişirler.

Seçilen ve atanan kişiler gelişmiş üleklerde dillerine, ellerine sahip olabilirler, birey olarak kendilerine düşenleri içtenlikle yapmaya başlarlar. Gerçekler ile doğruların arasından koşarlar. Birbirlerinin kişiliğini örselemezler. İnsan olarak birbirlerini kucaklarlar. İşte bunun adı insan gibi insan olmaktır!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-3°
açık
banner303
Namaz Vakti 29 Kasım 2020
İmsak 06:05
Güneş 07:34
Öğle 12:33
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@