04.10.2016, 00:36 211

İNSAN BEDENİNİN MİKRO DÜŞMANLARI

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Her insanın bir beden (vücut) yapısı vardır.Bir beden bir ömür boyu:
-Tam güvenli,
-Hem de yoğun kere yoğun bir gözetime sahiptir.Bir başka deyimle de, her beden savunma kalkanlarıyla dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı kendi varlığını korumaya çalışır. Tüm bunlara karşın; insanların bedenlerine organizmalar vardır. Bunlar şu, bu şekilde insanların bedenlerine girmeyi başarırlar. Bedenin de savunma birimlerini harekete geçirebilirler.İşte bu canlılar; bakteriler ile virüslerdir:
1.Bakteriler: Bakteriler, insan bedenine çeşitli yollardan girerler. Beden savunmaya geçer. Bazen ciddi bir savaşın başlamasına neden olurlar. Bakteriler çok küçük birer canlıdır. Büyüklükleri birkaç mikrondur.
Bakteriler diğer organizmalar gibi muhteşem donanıma sahiptirler. Hücrelerin savunma yetenekleri kadar, onlarda imha etme yeteneklerine sahiptirler.Ürettiğimiz ilaçlara karşı bağışıklık kazanmaya çalışırlar, yapılarını değiştirebilirler.Bakterilerin “spor” adı verilen şekilleri çok yüksek ısıya ve kuraklığa uzun süre dayanabilirler. Bu nedenle de bakteriler çok zor yok edilirler.
2.Virüsler: İnsan bedeninin mikro düşmanlarından ikincisi de virüslerdir. Virüslerin varlığından haberdar oluşumuz, elektron mikroskobunun keşfiyle (buluşuyla) mümkün olabilmiştir. Her virüs, bir minik canlıdır. Yapıları da basittir. Boyutları; 0.1 ile 0.08 mikron arasında değişir. Ancak on bin tanesi 3cm den daha kısadır.
Virüsler; insan, hayvan, bitki hücrelerine girip yaşarlar. Onların besinlerine ortak olurlar. Her virüs; deneyimli bir hırsıza benzer. Onlar gibi ustalıkla bedenlere girerler. Orayı işgal ederler. Girdikleri bedendeki hücreyi kendilerine kopyalayabilirler. O bedeni, virüs üreten bir fabrikaya çevirebilirler.
Virüs giren bedende olaylar şöyle gelişir:
Hücre; virüse ait yeni DNA’yı çekirdeği içine taşır. Hücre protein ürettiğini zannederek bu yeni DNA’yı kopyalamaya başlar.
Virüsün DNA’sı hücrede o denli sinsi , gizlenir ki, hücre farkına bile varamaz, kendi düşmanının üretim fabrikası durumuna gelmiş olur. Kendisini de yok edecek virüsleri üretir. Virüsün kalıtım yapısını, bundan böyle hücrenin yabancı olarak tanımlaması da gerçek zor bir durum olur.
Virüs kendisini hücreye çok iyi monte eder, adeta onun bir parçası haline gelir. Üreme işini tamamlar, sonra kendisi ile yeni virüsler aynı işi hücrelerde tekrarlamaktan sonra çıkarlar. Bu gelişmeler sonunda ev sahibi hücrenin yaşamına son verirler.
Beden dediğimiz değerli yapı, tüm bu davetsiz konuklarıyla birlikte kendi varlığını korumaya ve sürdürmeyi başaran muhteşem de muhteşem bir mekanizmadır.
Ne yapalım ne yapalım, bedenimizi bu mikro düşmanlardan bilimi öğrenerek koruyalım da koruyalım.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@