05.08.2010, 00:00 117

İNŞALLAH YUGOSLAVYA GİBİ OLMAZ !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Uzun bir süreden beri ben de sizler gibi Türkiye’deki gelişmeleri yüreğim pır pır ederek izliyorum.

Her geçen gün ülkedeki birlik ve beraberlik hissi zayıflıyor.

Bugün 31 Temmuz tarihli Vatan gazetesinde siyaset sosyoloğu Prof.Dr. Gencay Saylan’la yapılan ve tam sahifeyi dolduran röportajı dikkatle okudum ve soruları almadan kendisinin önemli cümlelerini sizlerin değerlendirebilmeniz için aşağıda veriyorum. İsterseniz internet ortamında tüm röportajı okuyabilirsiniz.

*        *       *

•İki noktaya (İnegöl ve Hatay) dikkat etmek gerekiyor: İlki Türkiye’deki etnik geriulimin çok yükseldiği açık. İkincisi bu etnik gerilime –özellikle kriz döneminden kaynaklanan- yaşam sıkıntısı ekleniyor. Özellikle büyükşehirlerin rant getiren olanaklarını kontrol etmek istiyorlar.

•Bence bu sorunun (olayların sonu nereye gidecek?) daha önce sorulması gerekiyordu. Türkler ve Kürtler bir arada yaşayacaklar mı? Soru çok açık şekilde ortada.

Sorulmaya başlandı zaten: Biz birlikte mi yaşayacağız, yoksa Ortadoğu’ya özgü çok kanlı hesaplaşmalara mı gireceğiz?

•12 Eylül öncesi daha yapay bir ayrımdı da, bu daha organik bir ayırıma benziyor. Onun için çok korkutucu buluyorum.

•Açılım bence kendini ifade edemedi, anlaşılamadı. Bir taraf “Neye açılacağız?” sorusuna cevap alamazken, diğer taraf “Taleplerim budur, olmazsa olmaz” dedi. O talepleri somut olarak ifade etmek gerekirse gevşek bir konfederasyon olarak tanımlanabilir.

•Kürt halkı farklı bir halk. Ama özellikle 19 ve 20. yüzyılda göçebelik bitip yerleşiklik başlayınca iki halk çok karışmışlar. Ama “Hayır ben Kürt’üm, farklıyım” tutumu yeni bir gelişmedir.

Küreselleşme, ulusal devletin çözülme olmasa bile dönüşümü ile ortaya çıkan bir gelişmedir.

Oysa Anadolu bir kültürler mozaiğidir. ABD’den önce Anadolu da bir eritme potası oluşturmuştur. Yani çok farklı kültürler ABD’ye geliyor ve kültürlerini muhafaza ediyorlar. Ancak üst kimlik tartışmasız ABD kimliğidir.

•Söylediğim gibi bunun demokratik çözümü yok.

•Çözümü siyasidir. İşin içinde şiddet var, doğru, ancak sonrası siyasidir.

•Çek ve Slovaklar nasıl ayrıldı? Ama bir ayrılık olacaksa inşallah bu Yugoslavya’dakine benzemez.

•Anladığım kadar talep, ismi konmasa da budur. Yani İngilizce gibi Kürtçe üniversite olsun demiyor. O tartışılabilir. Ama anadilde eğitim farklı. O zaman kaçınılmaz olarak idari açıdan gevşek federasyondan başka bir şey görünmüyor.

*        *       *

Sayın Saylan’ın bu kapsamlı röportajını değerlendirebilmek için tüm tarihi gerçeklerin ve dünyadaki gelişmelerin bilinmesi ve incelenmesi gerekir.

Bodrum-Dörttepe, 2 Ağustos 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@