28.05.2012, 00:00 290

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI'NIN DAVETLİSİ OLARAK İZMİR ZİYARETİM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

İzmir’de 15 yıl kaldım ve Ege ile Dokuz Eylül Üniversiteleri’nde çok sayıda öğrenci yetiştirdim. İzmir İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) 22 Şubat 2012 tarihinde tertiplediği bir toplantı da, kendilerini Ege Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Bölümü ile Buca Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulu İnşaat bölümlerinde yetiştiren hocaları ile birlikte oldular.

Bu toplantıyı düzenleyen IMO oda Başkanı Ayhan Emekli, Prof. Dr. Ömer Alku, oda yetkilisi Jale Alel ve oda yöneticileri idi. Prof. Dr. Alku benim ilk okuttuğum sınıfın öğrencilerinden biri idi. Toplantının tertiplenmesinde kendisinin önemli katkısı olmuştu. Toplantıya katılan hocalar hatırlanmaktan dolayı büyük mutluluk duydular. Kürsüden eski öğrencilerine hitap ederken sık sık bunu dile getirdiler.


Toplantıya katılan yirmiye yakın hocanın ismini burada sizleri sıkmamak için vermeyeceğim. Bunlardan benim çok takdir ettiğim ve benim üzerimde çok emek ve katkıları olan üç hocayı sizlere tanıtacağım.

Kemal Karhan hoca, İstanbul Teknik Üniversitesi çalışırken, memleketi olan İzmir'de Ege Üniversitesi bünyesinde mevcut olmayan mühendislik eğitimini başlatmak için İzmir dönmüş ve burada önemli hizmetler vermiştir. 1963 yılında Buca Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulu'nun kurulmasını sağlamış ve buraya başka şehirlerden gelen hocalardan faydalanarak kısa bir müddet sonra Ege Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'ni kurmuş ve bu Fakültenin dekanı olmuştur. O yıllarda Ankara ve İstanbul'dan çok sayıda genç bilim adamının İzmir'e gelmesini sağlamıştır. Ben de sayın Karhan'ın etkisinde kalarak yerleşmiş olduğum Ankara'daki düzenimi bozarak İzmir'e coşku ile gittim. Her zaman ülkeye katkı sağlamak için koşturan Prof. Dr. Karhan Milli Eğitim Bakanlığı Örgün Öğretim Genel Müdürlüğü de yapmıştır. Bu dönemde,1975-76 ders yılında kendisinin desteği ve katkısı ile Çorum'da Makine Meslek Yüksek Okulu'nun kurulmasını sağlamıştım. Kemal hoca Çorum'a da gelmiş ve Makine Meslek Yüksek Okulu'nu ziyaret etmişti. 1981 yılında Kurucu Meclis İzmir üyesi olan sayın Karhan ile Danışma Meclisi'nde birlikte çalıştık. Bu dönemin sonunda Yüksek Öğretim Kurumu Başkan Yardımcılığı yapan hocam 86 yaşında olup halen İzmir'de yaşamaktadır.

Mehmet Bahir Ünver hoca ile yakın çalışmam daha çok Buca Mühendislik ve Mimarlık Okulu'nda oldu. Kendisi ile birlikte müdür yardımcısı olarak çalıştım.1973 yılında bu görevinden sağlık nedeniyle ayrılması üzerine müdürlük görevini ben üstlendim. Amerika'da yüksek tahsilini yapan Prof. Ünver daha sonra uzun yıllar Suudi Arabistan da hocalık yaptı. Kendisi ile Antalya'daki yazlık sitede sık sık biraraya geliyoruz. 90 yaşına yaklaşan hocam İzmir ve Antalya'da yaşamaktadır.

Turhan Acatay hoca ile Ankara'da Zafer Mühendislik ve Mühendislik Okulu'ndaki imtihanlara jüri üyesi olarak geldiğinde tanışmıştım. Kemal hoca kadar İzmir'e gitmeme sayın Acatay'ın da etkisi olmuştur. İTÜ'de okuyan ve Fransa'da su konusunda doktora yapan Prof. Acatay'da Denizli'li olduğu için İzmir'e gelmiş ve Kemal hocaya destek olmuş Ege Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nin kurulmasına ve gelişmesini önemli katkı sağlamıştır. 80 yaşında olmasına rağmen halen İnşaat Bölümü'nde ders veren hocam ziraatle de uğraşmaktadır. Bir defasında Bodrum'a giderken bahçesinde kendisini ziyaret etmiştim.


Bu toplantıda isimlerinde tek tek bahsetmediğim hoca ve asistan arkadaşlarımla özlem giderdiğim gibi, her biri mesleğinde başarılı olmuş, bir kısmı halen çalışan bir kısmı ise emeklilik hayatı yaşayan öğrencilerimle de kucaklaşmaktan ve eski günleri anmaktan büyük mutluluk duydum. Bu toplantıda çekilen iki fotoğrafı sizlerle paylaşmayı istiyorum.

Ertesi gün bu güzel şehri ve insanlarını geri de bırakarak ayrılırken neden buradan ayrıldım diye de düşünmeden edemedim... İzmir'den ayrılmamın ana nedeni yüksek tahsillerini İstanbul'da yapmak isteyen iki yavruma annelerinin yokluğunu hissettirmemek için onlarla birlikte olma isteğimdi.

Bizleri biraraya getiren ve bizleri onurlandıran İzmir İnşaat Mühendisleri Odası'na ve mensuplarına teşekkür ediyorum.

İstanbul,24 Mayıs 2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@