28.06.2016, 00:04 234

İNGİLTERE’DE REFERANDUM ÖNCESİ ÖLDÜRÜLEN MİLLETVEKİLİ VE BANA HATIRLATTIKLARI!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bugünlerde tüm basın ve herkes İngiltere’de Avrupa Birliği’nden çıkma kararı ile neticelenen referandumu konuşuyor. Ben şahsen İngiltere’nin Avrupa Birliği içinde kalmasının hem İngiltere hem de Türkiye için doğru olduğuna inanıyorum. Böyle düşünmemin nedeni referandum esnasında Türkiye karşıtlığının çok defa dile getirilmiş olmasına rağmen İngiltere’nin AB konularında her zaman Türkiye’yi desteklemesidir.
Bu yazımda, referendum öncesi Avrupa Birliği’nde kalma taraftarı olan İşçi Partisi milletvekili Jo Cox’un hunharca öldürülmesi olayını ve bu katliamın benzeri 1970 - 80 arası ülkemizde yaşananları değerlendireceğim.
* * *
Avrupa Birliği içindeki geleceğini belirlemek üzere referanduma giden İngiltere'de AB yanlısı görüşleriyle bilinen İşçi Partisi'nden kadın vekil Jo Cox silahlı saldırıya uğradı ve İngiliz vekil kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
Saldırı sırasında katilin “Önce Britanya” diye bağırması, bu cinayetin politik bir boyutu olduğunun açık bir göstergesidir.
İki çocuk annesi olan 41 yaşındakı Cox, Mayıs 2015 seçimlerinde parlamentoya ilk defa girmişti. Milletvekili olmadan Suriye krizine ilgi gösteren Uluslararası yardım ve sivil toplum kuruluşu olan “Oxfam” bünyesinde gönüllü olarak çalışan Cox, İngiliz parlamentosundaki Suriye Grubu’nun eş başkanıydı ve Suriyeli mültecilerin İngiltere’ye daha fazla kabul edilmesi için çalışıyordu.
Katil Thommas’ın öldürürken kullandığı slogan “Önce Britanya”, İngiltere’de göçmen ve sığınmacılara karşı görüş ve eylemleriyle tanınan aşırı sağcı bir grubun da adı.
Bilindiği gibi İngiltere'de 2015 yılındaki göçmen sayısı, önceki yıla göre 20 bin artarak 333 bine ulaşırken, ülkede göçmenler tartışmaların merkezinde olmaya devam etmektedir. Nitekim AB ile ilgili referandumunda bu konu çok ele alınmış ve sonucun böyle çıkmasına neden olmuştur.
İngiltere Başbakanı David Cameron olayı bir “trajedi” olarak değerlendirmiştir. Hakikaten bir siyasetçinin öldürülmesi, o ülke için iyi bir gösterge değildir. Bu bir huzursuzluğun göstergesidir. Kalkınmış Batı Avrupa ülkelerinde bu tip siyasi cinayetlere çok az rastlanmaktadır. Benim hatırladığım kadarı ile bu cinayet uzun bir süreden beri ilk yaşananıdır.
* * *
Bu saldırı ister istemez bana ülkemdeki siyasi cinayetleri hatırlattı. 1956 yılında lise mezunu olarak Almanya’ya gidene kadar pek takip etme imkanım olmadığı için bir siyasi cinayet olduğunu hatırlamıyorum. Almanya’dan döndüğüm 1968 yılından itibaren Türkiye’de yaşanan huzursuz ortam, sokak olayları ve kanlı cinayetler günlük olaylar haline geldi. 1970 ile 1980 arası sokaklarda 'ölümün kol gezdiği' yıllar olarak halen hatırlanmaktadır.
O dönem ait hatırlayabildiğim Türk siyasi hayatında farklı zamanlarda milletvekilliği yapmış 3 siyasi bulunmaktadır. Başka öldürülen milletvekili var mı diye internette aradım fakat bir netice alamadım.
1965 milletvekili genel seçimlerinde AP’nin listesinden Malatya Milletvekili seçilen Hamid Fendoğlu, 11 Aralık 1977’de yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde bağımsız aday olarak Malatya Belediye Başkanı seçildi. Fendoğlu, 17 Nisan 1978 tarihinde bombalı suikast sonucunda gelini ve 2 torunu ile birlikte hayatını kaybetti.
Gümrük ve Tekel Bakanlığı yapan Gün Sazak, 27 Mayıs 1980 tarihinde eşi ile gittiği bir ziyaretten dönüp arabadan eşyalarını indirirken öldürüldü.. Sazak, öldürüldüğü tarihte MHP Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.
Milletvekilliği ve Başbakanlık yapan Prof.Dr. Nihat Erim,19 Temmuz 1980 tarihinde İstanbul Dragos'taki evinin yakınında suikast sonucu hayatını kaybetti.
1980 yılından sonra da ülkemizde bu tip siyasi cinayetler yaşandı. Bu konuyu ayrı bir yazımda ele almak istiyorum.
* * *
Bugün İngiliz milletvekilinin ve dün bizim milletvekillerimizin öldürülmesi konusu üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir husustur. Her ne kadar böyle cinayetlerin önüne geçmek pek mümkün olmasa da ülkeye yön veren siyasetçilerin memlekette huzuru ve barışı sağlamak için insanları kucaklaması ve mümkün olduğu kadar onların birlik ve beraberlik içinde yaşamasını sağlaması gerekir.
İstanbul, 26 Haziran 2016
Hürriyet,” AB yanlısı vekile suikast”, 17.6. 2016
Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-5°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 22 Ocak 2021
İmsak 06:23
Güneş 07:52
Öğle 12:56
İkindi 15:28
Akşam 17:51
Yatsı 19:14

Gelişmelerden Haberdar Olun

@