26.09.2011, 00:00 179

İNCİR DE İNCİR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

(Manevi yeğenim Birsel Oğuz’a)

Ülkemizde yetişen incir, Ege Bölgesinde Akdeniz sahillerinin tipik bir meyvesidir.Çorum ili leblebisiyle anılırsa Aydın ilimiz de inciri ile ün yapar. Kalplerde yerini alır.İncirden söz açılınca mitolojiye kadar inmek gerekir.

Mitoloji eski çağlarda inanılan MİT’leri inceleyen bilimin adıdır.O dönemde yaşayan insanlar, aklı erdiremedikleri şeyleri seçtikleri tanrılardan beklemişlerdir.

Tanrılara, yarı tanrılara, hatta kahramanlıklarıyla ün yapan insanlara inanmışlardır.

Çok tanrılı bu dönemde insanlar her tanrıdan mucizeler beklemeye başlamışlardır.Efsaneye göre, tanrılardan biri insanları toplamış, dünyanın her yerinden toprak getirmelerini, ondan da çamur yapmalarını , o çamurdan bir şeycikler yapmalarını istemiştir

İnsanlar yapılan çamurdan şekil verip bir şeyler yapmışlardır. Tanrı da yapılanlara can vermiş, hayvanları ve bitkileri yaratmıştır.Ama elde çamur kalınca,

Şimdi ne yapalım diye sormuşlar

-Hurma, zeytin geriye kalanı da incir yapın, yapmak sizden can vermek benden  cevabını almışlar.

İNCİRİN İNANÇ AÇISINDAN YERİ:

1.BUDİZM: Budizm’in temeli olan İLHAM incir ağacının altında verilmiştir.

2.MUSEVİLİK: Museviler kendilerince kutsal olan FISIH BAYRAMI yaparlar.Bayramın geleneksel yiyeceği olarak inciri öne alırlar.

3.HIRİSTİYANLIK: Din kitapları olan İncil’de; incir cennet bahçelerinde bir ağaçtır diye açıklanır. NOEL kutlamalarının vazgeçilmez besini incir olarak bildirilmektedir.

4.İSLAMİYETTE:KUR’AN’ ın ET-TİN sûresi:1,4 ayeti okunur.’Andolsun, incire, zeytine, hurmaya, Sina Dağına ve emin şehre ki,bir gerçekten insanı en güzel biçimde yarattık. ‘ diye bizlere bildirilir.

İNCİRİN İNSAN SAĞLIĞINA YARARLARI: BİLİMSEL AÇIDAN

Biyoloji de incir ağacının meyvesi incir adı ile verilir. İncir; yüksek oranda protein, vitamin, mineral içerir.Ayrıca da hücrelerin yenilenmesini sağlayan eşsiz bir besindir.

İncir, bir lif deposudur. Posalı yiyeceklerin en başında yer alır. Bir de gut hastalığını iyileştiren fisin enzimini içerir.

İncirdeki tatlılığı veren früktoz ile glikoz kalayca sindirilme özelliğine sahiptir. Özellikle kuru incir, demir ve potasyum açısından besin değeri çok yüksek bir besindir.

İncir, kandaki kolesterol düzeyinin düşmesini ayarlar. Bu nedenle incir, her mevsimde, kutsal günlerde tüketilen eşsiz bir üründür.

Kaynakça: Meydan Larus ve Yağmur O- Birsel Oğuz-Sayfa:168-174 arası

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@