20.05.2013, 00:00 216

İLERİ SÖZCÜĞÜNÜN ÇAĞRIŞTIRDIKLARI

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Doğduğum köyün çayevinde çaylar içildi. Şuradan, buradan söz açıldı. “İleri” sözcüğü geldi başa oturdu. O söyledi, bu söyledi, dinleyenlerden birisi de ben oluverdim. İkinci çaylar içilince söyleşi dağıldı. Herkes evinin yolunu tuttu.

O akşam başımı yastığa koyunca, o günün hesabını kalbime verdim. Çayevindeki söyleşi üzerinde düşünerek uyumaya çalıştım.

Sabah oldu, kendimi bu sayfanın başında kalem elimde buldum. Hemen sözcükleri karıştırdım. O onu, o onu, çağrıştırdı bu köşe yazısı da böyle oluştu. Okurlarıyla paylaşmak amacıyla sizlere sunuldu.

En gelişmiş insan, bir vücuda sahiptir. Ön yüzde gözleri yer alır. Bu nedenle de insanoğlu daima “ileri”ye bakar. Böylece arkadan gelebilecek tehlikeleri de önleme olanağı bulur.

Bir insan gibi her toplumun da geride (arkada) bir geçmişi vardır. Onları tarihten, atalarından öğrenir, onlardan ders alır, her zaman, her yerde ileriye bakar. Onlardan birisi de çıkar “ileri” sözcüğünün çağrıştırdıklarını sizlere sıralayıverir.

İleri sözcüğünün anlamı

Kısaca, bulunduğu yerin ötesi, ön tarafı olarak verilir. Şimdi de çağrıştırdığı durumlara bir göz atalım.

Sözcüğün çağrıştırdıkları

1.Bir şeyin ulaşılacak kısmı anlamını da kapsar. Bir ülkenin geri kalmışlıktan, gelişmişlikten, gelişmişliğe ulaşmasını temin eder.

2.Gelecek zamanı da içine alır. İnsanoğlunu ilerisini düşünmek zorunda bırakır. Buluşlar, keşifler böylece yaşama ortamı bulur.

3.Önde bulunan anlamına geliyorsa, bir savaşta ileri savunma hattının kurulması gerektiğini açıklar.

4.Bazen de zamanı olduğundan çok göstermeye kalkar, insanların yaşamında önemli yer alan ileri saat uygulamasını yaptırır.

5.Yeni düşünceler, bir beyin gücü ürünüdür. İnsanları onu bulmaya iter.İleri fikir de böylece boy verir.

6.İleri sözcüğü ünlem anlamına da gelebilir. Durmadan yürü anlamında “ordular ilk hedefiniz Akdenizdir ileri!” konutunu verdirir. Kurtuluş savaşımız da böyle kazanılır.

7.Her toplulukta sözü dinlenebilecek kişiler çıkar. Bunlara halk arasında ileri gelenler denir. Bunlar o ülkenin önderleridir. Herkes önder olamaz. Önder olmak yetenekli olmakla olanaklıdır. Mustafa Kemal bir önderdir. İsveç’te, “Atatürk gibi düşün!..” deyimi vardır. Dünyada tek bir önderin adını taşıyan saksı çiçeği vardır. Bunun adı da “Atatürk Çiçeği”dir. Bu çiçeğe bu adı veren de Amerika’da bir bilim adamıdır.

8.İnsanoğlu yaşamı süresince ileriyi düşünebiliyorsa, ileriyi hesaplayabiliyorsa, kendisine de ülkesine de yararlı olur. Her ilde, her ilçede yetişen kent sevdalısı insanlar bu noktaya hep ileriye bakarak gelmişlerdir. Ne mutlu ki, böyle insanlarımız var!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@