09.04.2014, 21:56 345

İKNA ETMEK (İNANDIRMAK) ÜZERİNE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Toplumsal hayatta, birey olarak yerimizi alırız. Ömür boyu;
-Sevgi, saygı dolu,
-Uyumlu,
-Huzurlu olarak yaşamak isteriz. Çevrimizi saran insanların kalplerine girmeye çalışırız. Bunu da iknak etmek suretiyle başarırız.
İkna etmek; karşımızdaki kişinin ikna edilmesiyle ilgili davranışımızın adıdır. Kişiyi söylediklerimize inandırmaktır. Bir başka deyimle o insanımızın razı edilmesidir. Bu davranışımız;
-Aile hayatımızda,
-Eğitim ve öğretimde,
-Günlük yaşamımızda yer alır. Dün vardı, bugün yaşıyor, yarın da kesinlikle olacaktır. İnsanlara özgüdür. Kişilere göre de değişir.
Bir aileyi oluşturan ana-baba ve evdeki yetişkinler, ben de ben demeyip biz de biz deyip gönüllere girerek, inandırarak, razı ederek, hoşgörüyle, sabırla davranarak sonuç alabilirler. Sevgi, saygı gölgelendiği zaman karşımızdakileri ikna etmemizin olanakları elimizden kaçırılmış olur.
Eğitim ve öğretimde, ömür boyu ikna etmeye, karşıdakini razı etmeye dayanır. Bu nedenle de eğitim ve öğretimle uğraşanların ikna etmenin inceliklerini çok iyi bilmeleri gerekir. Aksi halde, eğitici beklediklerini elde edemez. Bu nedenle, eğitimciliği meslek edinenlere sürekli olarak okumak, araştırmak, incelemek, her konuşmalardan ders çıkarabilmek önü açık bir görev olur.
Her insanın bir görüş açısı vardır. O da kişinin gördüğünden, okuduğundan ders almasıyla olanaklıdır. Görüş açısı da 90 derece doğru yaklaştıkça boyut kazanır. Bir insanın olgunluğunu ortaya koyar. Görüş açısı 90 dereceden 180 dereceye doğru kayarsa, akıl ve mantıktan da en çok yararlanırsa o kişi, bir gün en saygın olma niteliğini kazanabilir. Fakat bu nitelik, her insana verilmemiştir. Verilen yeteneği de doğruluk, iyilik, güzellik, dürüstlük doğrultusunda yaşatabilmek de bir beceridir, bir sözü ve özü bir olmaktır.
İkna etmenin en geçerli olduğu alan demokrasilerde seçimlerdir. İkna etmeye çalışanlar siyasetçiler olur. Oy verecekler ise ikna etmek isteyenlerden şunları görmek isterler.
-Oy isteyen, dürüst olmalıdır.
-Ağzından çıkan her sözü kılı kırk yararak söylemelidir.
-Bir başkasının hakkını yememeli, hakkına el atmamalıdır.
-Halk deyimiyle kul hakkı yememelidir.
-Oy isteyenlerin, seçenlerin değil, ona oy vermeyenlerin de temsilcisi olduklarını asla akıllarından çıkarmamalıdırlar.
-Oy isteyenler, ülkenin menfaatlerini öne almalıdırlar. Asla kendisinin ve yandaşlarının cebine nimetler yağdırmamalıdırlar.
-Oy verecek insanlarımızın da, kendilerinin ve yavrularının tüm insanlarının haklarını verebilecek düzeyde insanlardan ibaret olduğunu görmesi gerekir. Aksi halde, pişmanım diyememelidir.
-Oy istyen kişi, ben de ben dememeli, her yerde biz de biz diyebilecek olgunlukta olmalıdır diyelim, seçme görevine özenle sahip çıkmalıdır. Çünkü geleceğimiz, verilecek oylara göre şekillenir de!
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@